AVM'ler açılsın mı, açılırsa nasıl yeni tedbirler uygulanacak?

1000'lerce AVM koronavirüs salgını önlemlerinin gevşetilmesini bekliyor! AVM'ler için geri sayım başladı. Peki vatandaş ne düşünüyor? AVM'ler açılsın mı, açılmasın mı?

AVM'ler açılsın mı, açılırsa nasıl yeni tedbirler uygulanacak?
Editör: Hakan A.
02 Mayıs 2020 - 21:09 - Güncelleme: 02 Mayıs 2020 - 21:32
Binlerce AVM'nin açılışı için geri sayım başladı. Mayıs ayı'nın ikinci haftasında kısmi açılması planlanan AVM'ler tartışma konusu olmuş durumda. Açılsın diyenler de var, açılmasın diyenler de... Peki alınan yeni önlemlerle beraber AVM'ler hakkında kim ne diyor?

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 2 Mayıs 2020 - İstanbul


Koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan önlemler arasında Alışveriş Merkezleri (AVM) ilk sırada yer alıyor. Pek çok AVM içerisinde yer alan binlerce dükkan kapatıldı. Sadece gıda üzerine satış yapan büyük marketler açık bırakıldı. On binlerce çalışan ise evlerinde. 

Son günlerde Türkiye genelinde koronavirüs vaka sayılarında yaşanan düşüş ile birlikte hayatın normalleşmeye dönmesi adına Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği ve AVM sahipleri harekete geçti. Kısmi açılış için hazırlıklar başladı. Ortaya tarihler de atıldı. Mayıs 11 itibariyle kısmi açılışların yapılabileceği ifade ediliyor. 


Cadde mağazalarında hazırlıklar başladı, bir çok AVM’de de çalışma ve denemeler yapıyoruz. Mağaza düzeni değişiyor. Kuyruk yönetimi başladı.

Diğer taraftan kapanan AVM’ler bu ay yeni bir düzenle açılmaya başlanacak. Önemli bir dizi önlem ile açılacak olan AVM'lerde açılacak olan mağazalarda herkes tek bir hat üzerinde yürüyecek. Raf raf gezme veya geriye dönme yok. Sosyal mesafe korunmazsa da alarmlar çalacak. Yerleştirilen oklarla yönlendirmeler ve patikalar oluşturularak müşteriler yönlendirilecek. Herkes bu yolu izleyerek mağazayı dolaşarak kasaya ulaşabilecek. Geriye dönmek ya da istenilen bölüme geçmek söz konusu olmayacak. AVM'lerde özel termal kameralar ile müşteriler an be an takip edilecek. Belli bir noktada toplanan kalabalığı farkederek alarm oluşturan kameralar şimdi sosyal mesafe nedeniyle uyarı vermeye başlayacak.

Sinema ve çocuk oyun alanları bir müddet daha kapalı kalacak!

Mayıs 11 itibariyle kademeli ve kısmi olarak açılması planlanan AVM’lerin tamamının açılması anlamına gelmiyor. Yemek alanları, çocuk oyun alanları ve sinemalar daha uzun bir süre açılmayacağı ifade ediliyor.

Sosyal medya hesapları üzerinden yoğun eleştiri alan AVM kararı ile alakalı vatandaş tepkisini dile getiriyor. Pek çok vatandaş açılmasın derken, açılsın hayat normale dönmeye başlasın diyenlerin sayısı da oldukça yüksek.


İşte twitter üzerinden yapılan bazı yorumlar...

Özlem @ozbiinsan 

Kapalı ortamda yayılma hızı artış gösteriyorken. Sosyal mesafe kuralı varken, avm’lerin açılmak istenmesi saçmalık. Müşterilerle tüm gün iletişimde olucak, etrafa mecburen dokunan, para alışverişe yapacak, çalışanlara da yazık!

Gülçin @gulcinfener·
Bayrama kadar açılmamalı. Bu kadar insan evlerin de boşuna oturmadı açılırsa yine başa döneriz.. Kimse bunun farkında değil mi zaten zor bir süreçten geçiyoruz.. #AVMlerAcılmasın

Sevdanur @mechulunkendisi ·
Hayat bize güzel değil hayat bize zor. Avm personeli olarak korkumuzu, endişemizi anlayamayacaksınız sizin gibiler de ancak klavye başından laf kalabalığı yapar. Ön yargınızda boğulun #AVMlerAcılmasın 

Temel Akyürek @temelakyurek

Avm’ler i açarak, önce çalışan personeli sonra gelecek vatandaşları riske atmış olursunuz. #Normalleşmeiçin bilim kurulunun tavsiyesini dinleyin ikinci dalga için büyük risk oluşturmayın.

merve ileri @acmimar ·

sokağa çıkma yasakları uygulanırken avm açma fikri, pandemiyi ekonomi bakanlığı yönetecekse sağlık bakanlığı ve bilim kurulu neden var? #AVMlerAcılmasın

AVM Çalışanlarının Sesi @AvmSesi·

Bayram öncesi AVM'leri açarsanız mağazalardaki yoğunluğu engelleyemezsiniz. Mayıs ayında belkide bitme noktasına gelecek olan KoronaVirus e tekrar şans verip 2.dalgaya daha güçlü bir şekilde sebep olabilirsiniz. #AvmlerAçılmasın

Siz de AVM'ler açılsın veya açılmasın diyorsanız yorumunuzu alt bölümde yapabilirsiniz.
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Nedim R.
    11 ay önce
    Her ne kadar AVM düşmanı olmasam da, alınan önlemler şuan gayet yerinde. Ancak millet evinde oturamıyor artık. Açılırsa kontrollü olarak insanlar mesafeyi koruyabilirse bir sorun olmaz herhalde. Bu kadar sabredilmiş birazdaha sabredilebilir diye düşünüyorum. Sağlık önemli. Hem de her şeyden önemli.