Ayasofya Camii'nde 86 yıl sonra ilk sabah namazı

Dünya Ayasofya'nın Camii olarak ibadete açılmasını konuşurken, ilk namazlar kılınmaya devam ediyor. Bu sabah erken saatlerde Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde ilk sabah namazı eda edildi. Geceden sabahlayanlar camiyi ve etrafını doldurdu.

Ayasofya Camii'nde 86 yıl sonra ilk sabah namazı
Editör: Hakan A.
25 Temmuz 2020 - 09:08 - Güncelleme: 25 Temmuz 2020 - 09:09

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde ilk sabah namazı heyecanı yaşandı. On binler akın etti...

Dünya gündeminde geniş yer bulan Ayasofya Camii başta Yunanistan olmak üzere pek çok ülkeyi rahatsız etmiş durumda. Türkiye başta olmak üzere İslam devletlerinde ise büyük sevinçle karşılanırken, vakit namazlarının eda edilmesine devam ediyor. Ezan sesleri, dua ve tekbir seslerinin yükseldiği tarihi yarım adada vatandaşların yoğun ilgisi sabah namazında da sürdü. Ayasofya Camii'nde ilk sabah namazı eda edilirken, yaşanan büyük kalabalık gözlerden kaçmadı.

Emlak Pencerem / Güncel Haberler - 25 Temmuz 2020 - İstanbul

Sık sık sosyal mesafe vurgusu yapılan Ayasofya Camii vatandaşların akınına uğramaya devam ediyor. 350 Bin kişiden fazla insanın Cuma namazını birlikte kılması sonrası vakit namazlarının eda edilmesine başlandı. Cuma günü gece yarısına kadar milyonların akın ettiği Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi 86 yıldır içerisinde ibadet etmek için bekleyen müslümanların yoğun ilgisiyle karşı karşıya. Sabahlara kadar ziyaret edilen Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde bu sabah 86 yıl aradan sonra ilk sabah namazı büyük bir coşkuyla kılındı.

Dualar ve tekbir sesleri ile Ayasofya dolup taşarken, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın da hazır bulunduğu sabah namazını, İstanbul İl Müftüsü Mehmet Emin Maşalı kıldırdı. Namaz öncesinde ise Diyanet İşleri Başkanlığı personeli, vatandaşları sosyal mesafe kuralına uymaları için yönlendirdi.


ayasofya camii ilk sabah namazı

Diğer taraftan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen talimatla Ayasofya Camisi sabaha kadar açık kalacak. Günün her saatinde Ayasofya hasretini çeken tüm vatandaşlara kapılar açık tutulacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum