Ayvacık’ta inşası tamamlanan afet evleri...

Ayvacık'ta inşası tamamlanan afet evleri sahiplerine teslim edildi

Çanakkale Ayvacık'ta ilk etabının tamamlanması sonrasında törenle afet evleri sahiplerine teslim edildi.

Ayvacık'ta inşası tamamlanan afet evleri sahiplerine teslim edildi
Editor: Hakan A.
04 Kasım 2018 - 07:27

Çanakkale iline bağlı Ayvacık'da hayata geçirilen deprem konutlarının ilk etap evleri sahiplerine düzenlenen törenle teslim edildi. Törende Bakan Kurum, ev sahiplerine yeni evlerini teslimetti.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 4 Kasım 2018 - İstanbul


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ayvacık ilçesinde Yukarıköy Deprem Konutları 1. Etap teslim törenine katılarak, evlerin teslimini gerçekleştirdi.

Çanakkale Ayvacık ilçesi Yukarıköy Deprem Konutları ilk etabında yer alan 205 adet konutun teslim töreninde açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, "Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bu konutların kalıcı konutlara dönüşmesi gerekiyordu. Bu talimatla birlikte AFAD'ımız ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız (TOKİ) hızlı bir çalışmayla eylül ayında buraya ilişkin projeleri geliştirdiler ve ihaleyi gerçekleştirdiler ve bugün, yaklaşık bir yıl gibi çok kısa zamanda, bölgenin mimarisine uyan az katlı, gerçekten 'örnek' diyeceğimiz deprem konutlarını, 205 konutu, Ayvacık halkımıza kazandırmış oluyoruz."

Çanakkale'de birçok proje yaptıklarına da değinen Kurum, şunları kaydetti:

"İller Bankası Genel Müdürlüğümüz ile birlikte burada toplamda yaklaşık 450 milyon liralık iş yaptık. Bunların 294 milyon liralık işi tamamlandı, devam eden de yaklaşık 138 milyon liralık 11 işimiz var. Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız ile Çanakkale genelinde toplam 25 şantiyede 3 bin 388 konut, bu konutların altyapıları, sosyal donatıları, camileri, hastaneleri, bu konutlarla ilgili yapılması gereken ne donatı ihtiyacı varsa hepsini yine Toplu Konut İdaresi Başkanlığımızla gerçekleştirmiş olduk. Bunlara da 477 milyon lira bedel harcandı. Yine Milli Emlak Genel Müdürlüğümüzle birlikte bu bölgede 12 milyon metrekare 2B taşınmazın vatandaşımıza satışını gerçekleştirdik. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) için yaklaşık 1 milyon metrekare arsa rayiç bedeli üzerinden, emlak vergisi değeri üzerinden bu bölgenin kalkınması için yanında vatandaşlarımızdan da aldığımız alanlarla birlikte 1,5 milyon metrekareye ulaşacak ve bölge için büyük istihdam kapısı olacak OSB için de yine Milli Emlak Genel Müdürlüğümüzle burada hem kamulaştırma hem de arsaların tahsislerini gerçekleştirdik. Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüzle 61 iş kapsamında yaklaşık 83 milyon bedelli işlerimizi yaptık ve toplamda sadece ve sadece bizim bakanlığımızla yaklaşık 2 milyar 800 milyon liralık bugüne kadar AK Parti iktidarıyla işleri gerçekleştirmiş olduk."

YORUMLAR

  • 0 Yorum