Reklamı Geç
Bakan Albayrak açıkladı: Çanakkale denizaltı kablo projesi...

Bakan Albayrak açıkladı: Çanakkale denizaltı kablo projesi ikinci etabı devreye alınıyor (1)

Bakan Albayrak açıkladı: Çanakkale denizaltı kablo projesi ikinci etabı devreye alınıyor. İstanbul'un elektrik ihtiyacını gideren en büyük ana dağıtıcılardan biri olan Çanakkale denizaltı kablo projesinin ikinci etabında çalışmaların ay sonunda tamamlanarak devreye alınacak.

22 Mart 2017 - 09:39 - Güncelleme: 22 Mart 2017 - 09:41

Çanakkale'den denizin altından geçirilen kablo hattında ikinci etabı tamamlanıyor. Mega şehir İstanbul'a elektrik getiren en büyük ve en önemli denizaltı projelerinden biri olan ve maliyeti milyonlar tutan Çanakkale denizaltı kablolama projesinde sona yaklaşıldı. Yeni kablo hattı ay sonunda devreye alınıyor. Açıklama ise Bakan Albayrak'dan geldi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 22 Mart 2017 - İstanbul

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yaklaşık 800 milyon lira tutarında yapılan dev yatırımla hayata geçirilen Çanakkale, İkinci denizaltı kablo projesi olan Lapseki 2- Sütlüce 2 denizaltı kablo projesinde sona yaklaşıldı. 

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak müjdeli haberi verdi. Bakan Albayrak açıklamasında, Çanakkale denizaltı kablolama projesinde ikinci etap kablo hattının devreye alınacağı, ikinci etap ile birlikte iki adet denizaltı kablo projesi ve bunları ulusal elektrik sistemine bağlayacak havai hatlar için toplam 800 milyon lira yatırım yapıldığını ifade etti.

Hayata geçirilen bu önemli projenin tamamlanması sonrasında ise, Türkiye'nin elektrik iletim ağının Marmara Denizi çevresinde ring çevrimi sağlanacak. Bu da özellikle Türkiye'nin Avrupa takasında ana tüketim merkezleri için Anadolu tarafından güvenli ve uygun maliyetli olarak enerji iletimi sağlanacağı kaydedildi. Bu kapsamda Çanakkale ve Balıkesir illerinde işletmede olan yaklaşık 32 bin megavat kurulu güce sahip santrallerin ürettiği elektrik Marmara'ya taşınmış olacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..