Bakan Elvan'dan flaş mücbir sebep açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'dan bugün Resmi Gazete ile duyurulan mücbir sebep tebliği ile alakalı açıklama.

Bakan Elvan'dan flaş mücbir sebep açıklaması
Editör: Hakan A.
25 Ocak 2021 - 10:57
Mücbir sebep pasamının genişletilmesine ilişkin bugün Resdmi Gazete'de yayımlanan ve resmen yürürlüğe giren tebliğ sonrasında Bakan Elvan'dan son dakika açıklaması geldi.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 25 Ocak 2021 - İstanbul 


Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, bugün Resmi Gazete ile ilan edilen mücbir sebep kapsamında dair yapılan son genişletme ve mükelleflerin borçlarının ertelemeye yönelik tebliğ ile alakalı kritik açıklamada bulundu.

Bakan Elvan, twitter hesabından mücbir sebep tebliği hakkında bazı detaylara değindi.Bakan Elvan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, "Koronavirüs salgını nedeniyle İçişleri Bakanlığının aldığı tedbirler kapsamında geçici süreliğine faaliyetlerine ara verilen mükelleflerimizin vergilerini bugün yayınladığımız tebliğ ile erteledik.

Sinema salonu, kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe, elektronik oyun salonu, bilardo salonu, lokal, çay bahçesi, halı saha, yüzme havuzu, hamam, sauna, lunapark faaliyetinde bulunan mükelleflerimizi 1 Aralık 2020 itibariyle mücbir sebep kapsamına aldık.


Bahse konu mükellefler tarafından mücbir sebep döneminde verilmesi gereken katma değer vergisi ve muhtasar beyannamelerin beyan ve bunlara ilişkin ödeme süreleri mücbir sebep halinin sona ereceği tarihi izleyen ayın 26’ncı günü sonuna kadar uzatıldı."
ifadelerini kullandı.
 

2021 Vergi Usul Kanununa mücbir sebep düzenlemesi 


Türkiye genelinde Covid-19 nedeniyle mücbir sebep sayılacak işletmeler ile alakalı vergi usul kanunu kapsamında önemli düzenleme yapıldı. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum