Konut fiyatları 2021'de cep yakacak

Ev sahibi olmak isteyenleri 2021'de artan maliyetler nedeniyle büyük zamlar bekliyor. Uzman isimler ise uyarıyor...

Konut fiyatları 2021'de cep yakacak
Editör: Hakan A.
25 Ocak 2021 - 09:14
Ev hayali kuranlar için 2021 konut fiyatları açısından zamlarla, fiyat artışlarıyla geçecek bir yıl olacak. Uzman isimler peş peşe açıklamalarda bulunuyor. İnşaat malzemelerinde, demir, çimento ve diğer yapı malzemelerinde yaşanan büyük artışlar, konut fiyatlarına zam olarak yansıyacağı ifade ediliyor. 2021 yılında konut almak isteyenlerin önünde bulunan ikinci engel ise krediler olacak. Yüksek kredi faizleri nedeniyle eve ulaşım zorlaşıyor...

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 25 Ocak 2021 - İstanbul 


2020'de rekor satışlarla Cumhuriyet tarihin en fazla gayrimenkul satışı gerçekleştirildi. 2021'de ise zaten yüksek olan konut fiyatlarına zamlı fiyatların ekleneceği konuşuluyor. Artan bina ve inşaat maliyetleri konuta erişimi zorlaştıracak. Kampanya olsa dahi fiyatların yüksek kalması nedeniyle satışların olumsuz etkileneceği iddia ediliyor.

KREDİ FAİZLERİ CEP YAKIYOR

Ev sahibi olmak için 2020'de kullandırılan krediler adeta büyük bir fırsat sunmuştu. Bu fırsatı kaçıranlar ise yüksek konut kredisi faiz oranları nedeniyle risk almak istemeden ya nakit, ya da senetle konut alımı yapmıştı. 2021'de ise iki büyük tehlike gerek konut üreticisini gerekse ev hayali kuran tüketiciyi bekliyor. Maliyet artışları nedeniyle yeni konut üretiminde konut fiyatlarının artacak olması kaçınılmaz olarak görünürken, 2021'de tamamlanmış ama satılamamış evler ise yerine yenisini yapmakta zorlanacak olan inşaat firmasının zorunlu zamları ile tüketiciyi ürküten zamların yolda olduğu sektörde konuşulan konular arasında.

İNŞAAT MALZEMELERİNE ZAM ÜZERİNE ZAM...

Özellikle son aylarda sıkça artış gören demir fiyatları ve diğer bina inşaat malzemelerinde ki fahiş fiyatların konut fiyatlarına yansıtılması gündemde. Yaşanan büyük artışlar nedeniyle inşaat firmaları çaresiz. 2020 yılının son aylarında konut satışlarında yaşanan düşüşler sektörü durağanlaştırmaya başlamıştı. 2021 yılı belirsizlikleri, sıfır konut üretiminde düşüşler ev sahibi olmak isteyenleri beklemeye itmeye devam ediyor. Son olarak inşaat malzemelerindeki artışlar ise işi çıkmaza sokmaya başlamış durumda. 

KISA VADEDE FAİZ İNDİRİMİ OLMAYACAK

EmlakPencerem.com Genel Yayın Yönetmeni Hatice Kolçak, 2021 yılı konut fiyatlarına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Konut kredi faizleri, konut fiyat artışlarını değerlendiren Kolçak, "Konut fiyatlarında dip seviye ne zaman?" sorusuna cevap verdi. Kolçak, "Konutta talep sıfırlanmadı. Aralık ayındaki rakamlara göre, 90 - 100 bin adet ev alıp satılıyor. Dolayısıyla bir talep söz konusu. 2020 yılı aslında ekonomik anlamda sıkıntılı olması ve 2021 yılına bu durumun devam edecek gibi durması nedeniyle faizlerin düşmesi beklenecek gibi görünüyor. Ancak Nisan ayı dahil faizlerin düşüşünü beklemediğimi söylemek isterim. Planlarınızı buna göre yapmalısınız." dedi.

FAİZLERDE DÜŞÜŞ NE ZAMAN? KONUT İHTİYAÇ TAŞIT KREDİSİ KULLANACAKLAR DİKKAT!YÜKSEK FAİZLİ KREDİLER CABASI

Konut almak isteyenlerin bankaların yüksek faizli kredileri nedeniyle alımları beklettiği biliniyor. Konut kredisi faiz oranlarında indirim olmaması ve konu fiyatlarında yeni bir zam dalgası ile ev satışalrının tümüyle durmasından endişe duyuluyor. Sektörün önde gelen temsilcileri ise bu durumdan şikayetçi. 

YASAL ADIMLAR ATILMALI

Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, "demirin ton fiyatı geçen yılın haziran ayında 3 bin 350 lirayken, aralık ayında 5 bin lirayı aştı. Ocak ayının ilk günlerinde 5 bin 730 liraya kadar yükselirken bugünlerde 5 bin 500 liradan alınıyor. C35 betonun metreküp fiyatı geçen yıl haziran ayında 195 lirayken bugün 255 liraya yükseldi. Çimentonun torbası ise haziranda 17 liraya alınırken ocak ayında 22 lira oldu. 2020’deki faiz desteği yatırımcıya ve 2. El konut satışlarına yaradı. 2021’de benzeri bir destek ve teşvikin 1. El konut piyasasına verilmesini umuyoruz. gayrimenkul alımlarında –özellikle 1. El- faizlerin düşürülmesini bekliyoruz. Bunun yanı sıra faiz maliyetlerini minimuma çekecek olan ikincil piyasaların devreye girmesini; mortgage kredileri için yasal adımların atılması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Nazmi Durbakayım uyardı! Konut fiyatları el yakacak... 

KONUT FİYATLARI EL YAKACAK

Durbakayım, Diğer taraftan sektördeki bu sürecin devamında enflasyonist bir baskı oluşacağının altını çizerken, "Gerek 1. El gerekse 2. El satışlar devam ederken arzın yani konut üretiminin azalması, metrekare birim fiyatlarının artmasına sebep olacaktır. Azalan arzın fiyatları yükseleceğini de unutmamak gerekir. Son üç yılda, sektörde her geçen gün daha az arz oldu. Söz konusu projelerin hepsi eski maliyetlerle yapıldığı için fiyatları çok az arttı.  Bizler zam yapmadık, dayandık, eski fiyatlarla satmaya çalıştık, artık o devir geçti, çünkü eski mal kalmadı, yeni imalatlar yeni rakamlarla oluşuyor. Elimizde olmadan bu zamları yansıtmak veya işi bırakmak durumundayız." dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum