Bakan Karaismailoğlu açıkladı: "İstanbul'a iki yeni raylı sistem hat geliyor"

Megaşehir İstanbul'un önemli metro hattı projesi için tünel açma törenine katılan Bakan Karaismailoğlu, Altunizade-Çamlıca ve Kazlıçeşme-Sirkeci arasına iki yeni raylı sistem hattı için düğmeye bastı.

Bakan Karaismailoğlu açıkladı: "İstanbul'a iki yeni raylı sistem hat geliyor"
Editör: Hakan A.
01 Mart 2021 - 14:02
Türkiye'nin en büyük şehri olan İstanbul'un metro projeleri hızla ilerlerken, Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı şehir için 7/24 ulaşım projelerini yapmaya devam ediyor. Bu kapsamda bazı yeni hatlar ile, mevcut hatlarda ilerlemeler hakkında Bakan Karaismailoğlu kritik açıklamalarda bulundu.

Emlak Pencerem - Emlak Haberleri Merkezi - 1 Mart 2021 - İstanbul


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bu sabah Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro Hattı projesi çerçevesinde 2 yeni tünel açma makinesinin (TBM) kazıya başlaması törenine katıldı. Törende İstanbul için önemli müjdeleri paylaşan  Karaismailoğlu, burada yaptığı konuşmada, İstanbul'da birbiri ardına hayata geçirilen dev projelerin kenti ve ülkeyi parlak bir geleceğe hazırladığının altını çizdi. 

Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul'a, Altunizade-Çamlıca ve Kazlıçeşme-Sirkeci hatları olmak üzere iki raylı sistem hattı daha kazandıracaklarını ifade etti.


Milyonların yaşadığı, her gün kullanılan metro hatlarının önemli bir ş gördüğü İstanbul'da yapımı hızla süren önemli metro projeleri hakkında açıklamalarda bulunan gelinen son durumu paylaşan Bakan Karaismailoğlu, iki yeni raylı sistem hattı müjdesini verdi.

OLİMPİYATKÖY-HALKALI METROSUNA İLK KAZMA VURULDU

İstanbul Havalimanı ile Halkalı metrosu için çalışmalar tüm hızıyla sürerken, Bakan Karaismailoğlu'nun katılımı ile Olimpiyatköy-Halkalı arasında yapılacak metro kazısını resmen başlattı. Karaismailoğlu, "İstanbul Havalimanı-Halkalı metro hattının Olimpiyatköy-Halkalı kesimindeki tünele ilk kazmayı vurduk. Başlanan kazı çalışmalarında toplam 11 bin 800 metre ilerleyerek yıl sonunda Halkalı istasyonuna ulaşılacak. Marmaray Halkalı istasyonu ile başlayan yüzde 55'lik ilerleme kaydettiğimiz 31,5 kilometrelik bu hatta Marmaray, Halkalı, Olimpiyatköy, Kayaşehir, Fenertepe, Avnavutköy-2, Arnavutköy-1 ve İstanbul Havalimanı istasyonları yer alıyor. 

Halkalı-havalimanı hattımız Halkalı istasyonundan Marmaray banliyo hattına, Olimpiyatköy ve Kayaşehir istasyonlarında Kayaşehir- Kirazlı-Otogar-Yenikapı metrosuna, havaalanından da İstanbul Havalimanı-Gayrettepe hattına bağlanacak. Böylece Gebze'den Halkalı'ya uzanan Marmaray hattının devamında Halkalı-İstanbul Havalimanı ve İstanbul Havalimanı-Gayrettepe hatları ile toplamda yaklaşık 146 kilometrelik, İstanbul'u çepeçevre saran bir raylı sistem hattı tamamlanacak." dedi.

istanbul 2021 raylı sistem ağı

İSTANBUL İÇİN İKİ YENİ RAYLI SİSTEM

Bakan Karaismailoğlu, "Elbetteki megakentteki raylı sistem projelerimiz bunlarla sınırlı kalmayacak. 4,5 kilometrelik Altunizade-Ferah Mahallesi-Çamlıca Raylı Sistem Projesi ve 8,4 kilometrelik Kazlıçeşme-Sirkeci Kentsel Ulaşım ve Rekreasyon Dönüşüm Projesi'nde de planlama aşamasındayız. İstanbul'a 12,9 kilometrelik iki raylı sistem hattı daha kazandırıyoruz." diye konuştu.

YAPILAN BÜTÜN PROJELER UZUN SOLUKLU

Yaptığımız bütün işler 2053, 2071'in planlandığı uzun soluklu stratejik bir ulaşım master planın birer parçası olduğunun altını çizen Karaismailoğlu, "Kanal İstanbul da bu planın önemli bir parçasıdır. Bu nedenle İstanbullular müsterih olsunlar. Her zaman ve şartta, İstanbul’a ve İstanbullulara hizmet etmeye devam edeceğiz. Halkalı-İstanbul Havalimanı hızlı metro hattında 3 bin çalışanımız ve 6 TBM ile kazılan metromuza daha da hız veriyoruz. Hattımızın kazı çalışmalarına 2 TBM daha katılıyor. Kayaşehir-Olimpiyatköy istasyonundaki 2 adet tünel açma makinası kazı çalışmasını aynı anda başlatıyoruz." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum