Bakan Kurum açıkladı: 'acil yıkılacak, ağır hasarlı ve yıkık bina sayısı 58'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, düzenlediği toplantıda İzmir'de meydana gelen deprem sonrası yapılan faaliyetler ile, gelinen son durum hakkında güncel verileri paylaştı. İzmir'de yıkılan ve yıkılacak bina sayısını açıkladı.

Bakan Kurum açıkladı: 'acil yıkılacak, ağır hasarlı ve yıkık bina sayısı 58'
Editör: Hakan A.
02 Kasım 2020 - 13:43
İzmir'de Seferihisar ve Bornova'da yıkımın meydana geldiği, can kayıplarının yaşandığı bölgede Bakanlık ve devletin tüm birimleri çalışmalarını sürdürüyor. Bakan Kurum, 'acil yıkılacak, ağır hasarlı ve yıkık bina sayımız toplamda 58’e ulaştı' dedi. 

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 2 Kasım 2020 - İstanbul


İzmir depremi ile alakalı son dakika açıklamalarında bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 'İzmir'de seferberlik ruhu ile çalışmalar sürdürülüyor' dedi.

Depremde 70 saati geride bıraktığımız İzmir'de devletimiz tüm kurumlarıyla müteyakkız durumdadır. Enkaz altında bir tek vatandaşımız kalmayana dek, vatandaşlarımız sıcak, sağlam yuvalarına kavuşana dek İzmir’de seferberlik ruhu ile çalışmalarımız devam edecektir.7907 personel ve 1092 araçla toplam 17 binadaki arama kurtarma çalışmalarımızdan 11’ini tamamladık, 6 farklı lokasyonda 6 binada çalışmalarımız devam ediyor. Kurtarma operasyonlarında şu ana kadar toplam 106 vatandaşımızı enkazdan yaralı olarak kurtardık.

Arama kurtarma ile eş zamanlı olarak toplam 942 personelle devam eden hasar tespit çalışmalarımız kapsamında 4424 bina ve 33 bin 434 bağımsız bölümde gerçekleştirdiğimiz tespitler neticesinde acil yıkılacak, ağır hasarlı ve yıkık bina sayımız toplamda 58’e ulaştı.
 


10 gün içerisinde tamamlayacağımız hasar tespitlerin ardından Toplu Konut İdaresi Başkanlığımızca en geç 1 ay içerisinde yeni konutların inşa sürecini başlatacağız. Elazığ, Malatya ve Giresun’da olduğu gibi bir yılda vatandaşlarımızı sağlam, güvenli konutlarına kavuşturacağız.

izmir deprem

7600 kapasiteli kamu misafirhaneleri ve 3500 çadır imkanının yanı sıra vatandaşımızın geçici barınma ihtiyacını karşılamak için 1000 kişilik konteyner kent kuruyoruz. Manas Bulvarı’nda 46 bin m²’lik alanda AFAD Başkanlığımızca kurulacak konteyner kent 20 günde tamamlanacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum