Bakan Kurum'dan 17 Ağustos depremi açıklaması

Bakan Kurum, 21 yıl önce yaşanan ve acıları hala taze olan 17 Ağustos depremi hakkında açıklamada bulundu.

Bakan Kurum'dan 17 Ağustos depremi açıklaması
Editör: Hakan A.
16 Ağustos 2020 - 16:29
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan 17 Ağustos depremi ile alakalı açıklama.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 16 Ağustos 2020 - İstanbul


17 Ağustos Depreminin üzerinden 21 yıl geçti. Yaşadığımız acı, kayıplarımızın bizlerde bıraktığı iz hala ilk günkü gibi taze. 17 Ağustos Marmara Depreminde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Rabbim ülkemizi ve milletimizi 17 Ağustos benzeri depremlerden, sel ve heyelan gibi felaketlerden korusun.

Biz millet olarak deprem nedeniyle çok acılar yaşadık. Sevdiklerimizi, canlarımızı kaybettik. Son 100 yılda yaşadığımız büyüklüğü 6’nın üzerinde olan 60’a yakın deprem nedeniyle 80 bin canımızı toprağa verdik.

Ülke topraklarımızın yüzde 66’sı deprem riski altında. Ve maalesef nüfusumuzun yüzde 71’i bu alanlarda yaşıyor. Yaklaşık 60 milyon insanımız deprem tehdidiyle karşı karşıya.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 2012 yılında “bedeli ne olursa olsun” diyerek bir seferberlik anlayışı içerisinde başlattığı kentsel dönüşüm çalışmalarımız kapsamında; bugüne kadar 1 milyon 410 bin bağımsız birimde ikamet eden 6 milyon vatandaşımızın; can ve mal güvenliğini teminat altına alacak deprem dönüşüm faaliyetleri gerçekleştirdik.

Geçtiğimiz Eylül ayında kamuoyuyla paylaştığımız “Kentsel Dönüşüm Eylem Planı”mızla Bakanlığımız öncülüğünde, yerel idareler, ilgili kuruluşlar, özel sektör ve vatandaşlarımızın katılımı ile deprem dönüşümünü hızlandırdık. 81 ilimizden gelen verilerle ülkemizin riskli yapı envanterini ortaya koyduk. Elde ettiğimiz sonuçlarla da kentsel dönüşümün, deprem dönüşümünün 5 yıllık eylem planını belirledik. “Türkiye’nin Her Yerinde Kentsel Dönüşüm” hedefiyle çalışmalarımıza hız verdik. Yerinde, gönüllü ve hızlı dönüşüm ilkeleri çerçevesinde şehirlerimizi riskli yapılardan ve çarpık kentleşmeden kurtarıyoruz. Eskiyen evleri, riskli yapıları yeniliyor; çevreye duyarlı, kimlikli, özgün, sağlam, güvenli yapılara sahip, kültürel değerlerini yaşatan şehirler inşa ediyoruz.

Bugün ülkemizde dönüştürülmesi gereken konut sayısı 6.7 milyondur. Acil dönüştürülmesi gereken konut sayısı ise 1.5 milyondur. Bu 1.5 milyon konutun da önümüzdeki 5 yıl içerisinde 300 bini İstanbul’da olmak üzere dönüşümünü tamamlayacağız.

Kentsel dönüşüm, terörle mücadele kadar önemlidir. Bu anlamda devlet, yerel yönetimler ve vatandaşlar olarak el ele vermeliyiz, seferber olmalıyız.

Biz bundan sonra hiçbir depremde, hiçbir doğal afette vatandaşlarımızın can kaybı yaşamasını, annelerimizin ağlamasını, hiçbir evladımızın öksüz, yetim kalmasını istemiyoruz.

Buradan 17 Ağustos’un yıldönümünde vatandaşlarımıza bir çağrıda bulunmak istiyorum.

Bizlere, belediyelerimize müracaat edip evlerinizin risk tespitlerini yaptırın devlet millet işbirliği ile deprem dönüşümünü hep birlikte gerçekleştirelim. Bunu çocuklarımız için, yavrularımızın geleceği için bir an önce yaptıralım.

YORUMLAR

  • 0 Yorum