Bakan Kurum'dan flaş kentsel dönüşüm ve KDV açıklaması

Bakan murat Kurum, kentsel dönüşüm projeleri için uygulanacak yeni KDV oranı ile alakalı önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Kurum'dan flaş kentsel dönüşüm ve KDV açıklaması
Editör: Hakan A.
30 Ocak 2021 - 19:01
Türkiye genelinde bugün itibariyle kentsel dönüşüm projelerinde uygulanacak KDV oranları ile alakalı önemli bir gelişme yaşanıyor. Kentsel dönüşüm projelerinin önünü açacak yeni hamle bugün Resmi Gazete'de yürülüğe girerek başlatılmış oldu.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 30 Ocak 2021 - İstanbul 


Çevre ve Şehircilik bakanı Murat Kurum, Kentsel Dönüşüm projeleri kapsamında hak sahipleri için önemli bir fırsat sağlandığını, KDV oranlarının yüzde 18'den 1'e düşürüldüğünü söyledi.

Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan ve resmen yürürlüğe giren kentsel dönüşüm projelerinde uygulanacak KDV oranlarına ilişkin düzenleme ile dönüşüm projeleri hızlandırılacak.

Bakan Kurum KDV inidrimine ilişkin açıklamasında, "Kentsel dönüşüm en önemli gündem maddesi. Bakanlığımızın en önemli projesi. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Elazığ'da açıklanan Türkiye genelinde 1 Milyon 500 Bin binanın dönüşümünü 5 yıl içinde tamamlamak için çalışmalarımızı yürütüyoruz. Diğer taraftan bugün Resmi Gazete'de yayımlanan kendi inşaatını yapan hak sahibi vatandaşlarımızın riskli binalarda 1/5 katı kadar inşaatı yapmaları durumunda KDV oranını yüzde 18'den 1'e düşürdük. Bu çerçevede kentsel dönüşüm kapsamında riskli binaların önünü açmak hızlandırmak adına önemli bir adım attık. Eminim ki kentsel dönüşümü hızlandıracak ve vatandaşlarımıza KDV konusunda destek olacak bu kararla süreç hızlancaktır. Tabi diğer taraftan bakanlığımızın diğer destekleri devam etmektedir. İnşallah koyduğumuz hedefler doğrultusunda dönüşüm sürecini tamamlamak istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Kentsel Dönüşüm projelerine yüzde 1 KDV desteği başladı


YORUMLAR

  • 0 Yorum