Bakan Kurum'dan Salda açıklaması

Salda Gölü ile alakalı sosyal medya üzerinde yayımlanan görüntüler sonrası TOKİ'den sonra bu kez Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum'dan açıklama geldi.

Bakan Kurum'dan Salda açıklaması
Editör: Hakan A.
14 Nisan 2020 - 16:43
Salda gölü ile alakalı gündeme düşen görüntüler sonrasında bu kez Bakan Kurum'dan açıklama geldi. Gün içerisinde TOKİ'den sonra Bakan Kurum'da yaşananlara dair açıklamada bulundu.

 Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 14 Nisan 2020 - İstanbul


Son günlerde sıkça gündeme gelen Salda Gölü ile alakalı olarak TOKİ gün içerisinde açıklamada bulunmuştu. BU kez Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Salda gölü hakkında yaşanan süreç hakkında bilgi verdi.

Bakan Kurum paylaşımında, '#Salda Gölü bizim kalbimiz, en değerli varlıklarımızdan bir tanesidir. Salda Gölü ile ilgili olarak sosyal medyada bizlerin de asla kabul etmeyeceği görüntülerle ilgili, gerekli soruşturmayı başlattık. Salda geleceğe en doğal haliyle ulaşacak. Milletimiz müsterih olsun.'dedi.

Sosyal medya twitter hesabından açıklamada bulunan Bakan Kurum, '#Salda Gölü bizim kalbimiz, en değerli varlıklarımızdan bir tanesidir. Salda Gölü ile ilgili olarak sosyal medyada bizlerin de asla kabul etmeyeceği görüntülerle ilgili, gerekli soruşturmayı başlattık. Salda geleceğe en doğal haliyle ulaşacak. Milletimiz müsterih olsun.

Usulsüz vusul olmaz. Usul asıl kadar önemlidir. #Salda’yı koruyacak olan projenin kendisi kadar, uygulama usulü de çevreci olmalıdır. Bu nedenle işçilerimizden peyzaj ekiplerimize kadar herkes çok daha dikkatli olacak. En küçük hoyratlığa dahi müsaade etmeyeceğiz.

Yüklenici firmaya, projede yer almayan bir uygulama yaptığı için gerekli cezalar verilmiştir. Ayrıca, müşavir firma ve sorumlu personeller ile ilgili soruşturma başlatılmıştır. Sorumluluğu kesinleşen personeller görevlerinden uzaklaştırılmıştır.

Paylaşılan olumsuz görüntüler, #Salda Gölü’nü koruma eksenli projemizi kesinlikle yansıtmamaktadır. Bizim projemiz, bembeyaz kumsallarıyla, turkuaz rengiyle, Salda’yı gelecek nesillere en güzel şekilde koruyarak aktarma projesidir.

İlk etapta; #Salda’da plansız, çarpık yapılaşmaya, gölün bilinçsizce kullanımına son verdik. Gölün hemen kıyısına otomobil girişini yasakladık, gölü kamp ve karavan görüntülerinden kurtardık, biriken çöp yığınlarını ortadan kaldırdık.

Bilim adamlarımızla birlikte çalışarak projemizde gölden 800 metre mesafede sökülür takılır, doğayla uyumlu ahşap malzeme kullanıyoruz. Bu yapıların dışında herhangi bir yapılaşmaya müsaade etmiyoruz. Bir gram çimento, bir gram asfalt dökülmeyecek, tek bir çivi dahi çakılmayacak.

Doğa koruma hassasiyetimizi en üst düzeyde tutmak adına, #Salda Gölü Proje Alanı'na 7 gün 24 saat esasına göre çalışan kamera sistemi kuracağız. Böylelikle dileyen vatandaşlarımız, istedikleri her an projemizi internet ortamında izleyebilecekler.'
ifadelerini kullandı.

 Bakan Kurum'dan Salda açıklaması

Sosyal medya hesaplarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Hatice Kolçak'ı takip etmek için Tıklayın.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.

Linkedin sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

Pinterest sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum