Bakan Kurum: 'hazineye ait tarım arazilerini üretime açıyor, çiftçilerimize 10 yıl süreyle kiraya veriyoruz'

Milli Emlak Genel Tebliği ile yürürlüğe giren yeni düzenleme hakkında konuşan Bakan Kurum, 'hazineye ait tarım arazilerini üretime açıyor, topraksız ve yeterli toprağı olmayan çiftçilerimize 10 yıl süreyle kiraya veriyoruz' dedi.

Bakan Kurum: 'hazineye ait tarım arazilerini üretime açıyor, çiftçilerimize 10 yıl süreyle kiraya veriyoruz'
Editör: Hakan A.
16 Eylül 2020 - 14:15 - Güncelleme: 16 Eylül 2020 - 14:15
Bakan Kurum, tarımın arttırılmasına yönelik, hazine arazilerinin tarım amaçlı çiftçilere kiralanması ile alakalı açıklama yaptı. Tarıma uygun hazine arazilerinin çiftçilere kiralanmasına dair ilk yıl kira ödemeden taşınmazın rayiç bedeli üzerinden yüzde 1.5 oranını ikinci yıl kira bedeli olarak ödemeye başlayabilecek.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 16 Eylül 2020 - İstanbul


Bu sabah Resmi Gazete'de duyurulan tarıma uygun hazine arazilerinin çiftçilere kiralanmasına ilişkin Çevre ve Şehricilik Bakanı Murat Kurum önemli açıklamalarda bulundu. Milli Emlak Genel Tebliği ile bu sabah Resmi Gazete ile resmen yürülüğe giren hazine arazilerinin tarıma ve çiftçilere kazandırılmasını amaçlayan kiralama işleminin ayrıntıları belli oldu.

Sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamasında Bakan Kurum, 'Tarımsal üretimin artırılması ve tarımsal istihdamın desteklenmesi amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığımız ile hayata geçirdiğimiz proje kapsamında hazineye ait tarım arazilerini üretime açıyor, topraksız ve yeterli toprağı olmayan çiftçilerimize 10 yıl süreyle kiraya veriyoruz.


İlk etapta Konya, Aksaray, Kütahya, Samsun, Eskişehir, Afyonkarahisar'da toplam 41,5 milyon m²'lik tarım arazisinin üretime açılacağı projede çiftçilerimiz 60 dönüme kadar hazine taşınmazı kiralayabilecek. İlk yıl kira bedelleri ise taşınmazın rayiç bedelinin yüzde 1,5'i olacak.

Nüfusa kayıtlı oldukları veya ikamet ettikleri köy ve mahallelerde bulunan hazineye ait tarım arazilerini kiralayabilecek çiftçilerimiz, yükümlülüklerini yerine getirmeleri ve talep etmeleri durumunda yeniden belirlenen bedel üzerinden kira sürelerini 10 yıl daha uzatabilecek.'
ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum