Bakan Kurum, İzmir'de 8 Kasım itibarıyla hasarlı bina sayısını açıkladı

İzmir'de hasar tespit çalışmalarında son rakamları Bakan Kurum açıkladı. İzmir'de şimdiye kadar 81 bin 187 bina kontrole dildi.

Bakan Kurum, İzmir'de 8 Kasım itibarıyla hasarlı bina sayısını açıkladı
Editör: Hakan A.
08 Kasım 2020 - 23:32
İzmir'de depremde hasar gören binaların tespitinde 8 Kasım günü yapılan çalışmalarla birlikte toplamda 460 Bin 506 bağımsız birim kontrolden geçti. Ağır hasarlı yıkılacak binalarda bulunan bağımsız birim sayısı 4481 olarak açıklandı.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 8 Kasım 2020 - İstanbul


İzmir depremi sonrasında hasar tespit çalışmalarında, ağır hasarlı binaların durumu yakından takip ediliyor. Bu kapsamda Bakanlık yetkilileri Salı gününe kadar çalışmalarını sürdürecek. İzmir'de hasar tespit çalışmalarında bu gece 8 Kasım itibariyle 81 Bin 187 bina kontrollerden geçirilmiş oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir'de yapılan çalışmalar hakkında kamuoyunu aydınlatmaya devam ediyor. Bizzat sahada her gün incelemelerde bulunan Bakan Kurum, her gece yaptığı paylaşımlarla İzmir'de gelinen son durumu ve hasar tespit çalışmalarına ilişkin son verileri açıklıyor.


Bakan Kurum twitter üzerinden yaptığı açıklamada, 'İzmir’de 9 günde 81 bin 187 bina ve 460 bin 506 bağımsız bölümde hasar tespitlerimizi gerçekleştirdik. Salı günü bitireceğimiz tespit çalışmalarımız için sahada 1316 uzmanımız titizlikle incelemelerini sürdürüyor.' ifadeleriyle bugün itibariyle yapılan toplam rakamları paylaştı.
  İZMİR'E 5 BİN YENİ KONUT

Bakan Kurum gün içerisinde yaptığı paylaşımda ise, 'İzmir’de depremin yaralarını sarmak için 7 bin 128 personel ve 933 araçla mahalle mahalle sokak sokak her alanda faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Enkaz kaldırma, hasar tespit çalışmalarımızla eş zamanlı olarak riskli binalardaki vatandaşlarımızın taşınma süreçlerini yönetiyoruz.


İzmirli kardeşlerimizin mağduriyetlerini gidermek amacıyla muhtarlıklarımızın önünde kurduğumuz ve bugüne kadar 3 bin 800 başvuru alan koordinasyon çadırlarında sürece dair bilgilendirme yapmaya, ihtiyaç ve taleplere anlık olarak cevap vermeye devam ediyoruz.

Depremin üzerinden geçen 9 günün ardında hasar tespitte sona yaklaştık. Depremden en çok etkilenen Bayraklı ilçemizde hasar tespit çalışmalarımızı noktaladık. Bugüne kadar toplam 75 bin 934 binada gerçekleştirdiğimiz incelemelerimizi İzmir genelinde Salı günü tamamlayacağız.

İnşa edeceğimiz 5 bin konutun 2 bin adedini enkaz alanlarında, 3 bin adedini rezerv alanda projelendiriyoruz. Vatandaşlarımıza uygun şartlarda ödeme imkanı sunulacak konutların temelini 1 ayda atacak, 1 yılda İzmirli kardeşlerimize sağlam ve güvenli evlerini teslim edeceğiz.'
ifadelerİni kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum