Bakan Kurum, Kartal'da çöken bina etrafında çalışmaları anlattı

İstanbul Kartal'da çöken bina ve etrafında bulunan riskli yapıların tespitinin sürdüğünü söyleyen Bakan Kurum, bölgede yapılan çalışmalar hakkında son durumu anlattı. Ücretsiz riskli yapı tespitinden, kira desteğine ve ev eşyası yardımları sürüyor.

Bakan Kurum, Kartal'da çöken bina etrafında çalışmaları anlattı
Editör: Hakan A.
16 Şubat 2019 - 09:29
İstanbul Kartal ilçesinde çöken bina etrafında çalışmaların hızla sürdüğünü ifade eden Bakan Kurum, bölgede hassas bir çalışma yürütüldüğünü söyledi. Riskli yapıların tespitinden, kira desteği ile ev eşyası yardımına kadar pek çok destek verildiğini söyleyen Bakan Kurum, bölgede gerçekleştirilen son gelişmeleri paylaştı.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 16 Şubat 2019 - İstanbul


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kartal’da çöken bina ve etrafında bulunan binalara ilişkin süren çalışmaların son durumu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Biliyorsunuz Kartal'da mevcut yıkılan binanın yanındaki Yunus Apartmanını tehlike arz ettiği için boşaltmıştık. Yıkımını da dün itibariyle bitirdiklerini söyleyen Bakan Kurum, "Dolayısıyla artık iki binamızı boşaltmış olduk. Etrafında buluna toplam 8 binanın tespitlerini yaptık. Bu 8 binanın da boşaltılma sürecini başlattık. Şuana kadar bu binalar arasında 9 tane hak sahibimiz dairelerini boşalttılar. Bir hafta içerisinde o 8 bina ile ilgili boşaltılma sürecinin tamamlanacağını ön görüyoruz." dedi.


Bin 500 TL kira desteği, 35 Bin TL eşya yardımı

 Tabi bu süreçte vatandaşlarımızın kiraya çıkabilmeleri için 1500 TL'ye kadar kira desteği veriyoruz diyen Bakan Kurum, "Vatandaşımızın mağdur olmaması açısından aile başına 5 Bin TL taşınma yardımı veriyoruz. Eşyalarını alamayan vatandaşlarımız için ise 35 Bin TL'ye kadar eşya yardımı veriyoruz. Tabiki onların mağduriyetlerini bu paralar gidermez en azından yaralarına merhem olmak amacıylada bu yardımları başlattık. Hzılı bir şekilde süreç devam ediyor." diye konuştu. 
 

Riskli bina tespitleri ücretsiz yapılıyor

Orhantepe Mahallesinde riskli bina tespiti yapacağımızı duyurduklarını söyleyen Bakan Kurum, "Bu binaların tespiti amacıyla bir büro kurduk. Bakanlık ve mahalle temsilcilerin yer aldığı büroya şimdiye kadar 400'e yakın bina bizim de binamızın tespitini yapın diye başvurdu. Bu başvuruların sürecini de Bakanlığımız ücretsiz olarak binaların riskli olup olmadığına ilişkin tespitini yapıyor." ifadelerini kullandı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum