Beyaz eşya ve Mobilya KDV indirimi cirolara güzel yansıdı! Beyaz...

Beyaz eşya ve Mobilya KDV indirimi cirolara güzel yansıdı! Beyaz eşyacılar da ÖTV için Maliye’ye gidiyor

Hükümet tarafından sektörü canlandırmak, ekonomiye can suyu olmak için başlatılan Beyaz eşya ve Mobilya sektörlerini kapsayan KDV indiriminde rekor cirolar elde edilirken, satışları daha da canlandırmak için sektör temsilcileri Maliye'nin kapısını zorlamaya başladı. Mobilya ve beyaz eşyada indirim mesaisi başlıyor...

25 Ağustos 2017 - 07:45

Ekonomide büyük hareketliliğe neden olan KDV indirimleri sayesinde mobilya ve beyaz eşya sektöründe yaşanan büyük hareketlilik dikkatlerden kaçmazken, süre uzatımı gündeme geldi. Mobilya ve beyaz eşya sektörü ÖTV için Maliye ile görüşmeye hazırlanıyor.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 25 Ağustos 2017 - İstanbul

Sektörde büyük hareketlilik yaşatan KDV ve ÖTV indirimlerikapsaında verilen süre eylül ayı sonu itibarıyla bitiyor.  Hem beyaz eşya hem de mobilya sektörü firmaları şimdiden yoğun mesaiyle üretim hattında imalatlarını sürdürürken, indirim süresinin uzatılması gündeme geldi.  Mobilyacılar, “İndirim sürerse satışlardaki artış % 40’ı geçer” derken, Beyaz eşyacılar ise ÖTV için Maliye’ye gidecekleri ifade ediliyor.

KDV indiriminin yıl sonuna kadar sürmesini isteyen sektör temsilcileri görüşmelere şimdiden başladı ve isteklerini dillendirmeye başladıkları kaydedildi. Hükümet tarafından uygulanmaya konulan beyaz eşya ve mobilyadaki vergi indirimlerinin cirolara olumlu yansımaları sonrasında sektörler harekete geçti. Mobilya ve beyaz eşya sektörünün satışları rekor düzeyde artırınca sektör temsilcileri süre uzatımı için harekete geçtiği öğrenildi. 30 Eylül 2017 tarihinde son bulacak olan vergi indirimlerinin devam etmesi için Maliye Bakanlığı nezninde görüşmelerin hızlandığı ve taleplerin değerlendirmeye alındığı gelen bilgiler arasında. 

Mobilyada KDV indiriminin cirolara yansıması 1 milyar lirayı geçti. Sektör, 10 puanlık KDV indiriminin devam etmesi durumunda satışlardaki artışın yüzde 40'ı bulacağını belirtiyor. Beyaz eşyada ise sıfıra inen ÖTV 6 ayda iç pazardaki satışları yüzde 20 artırması sektörü ve Hükümeti harekete geçirdiği belirtiliyor.

Sektörün önde gelen Üreticileri ve perakendecileri, yapılan KDV indirimlerinin eylül ayı sonuna ertelenen vergi indirimlerinin yılsonuna kadar uzatılması yönünde ortak karara varıldığı kaydedildi.

Günün son dakika emlak haberlerine baktınız mı? İşte gündemde en çok konuşulan haberler....

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..