Beyoğlu'nun tarihi "Atlas Sineması" açıldı

İstanbul'un en eski sinemalarından biri olan tarihi Atlas Sineması yenilenerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı törenle hizmete açıldı.

Beyoğlu'nun tarihi "Atlas Sineması" açıldı
Editör: Hakan A.
26 Şubat 2021 - 20:17 - Güncelleme: 26 Şubat 2021 - 20:20
Türkiye'nin önemli sinemaları arasında yer alan, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yenilenen tarihi öneme sahip Atlas Sineması'nın açılışı bu akşam düzenlenen özel bir törenle açılışı gerçekleştirildi.

Emlak Pencerem - Ekonomi Haberleri  - 26 Şubat 2021 - İstanbul


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile düzenlenen törenle hizmete giren tarihi "Atlas Sineması" resmiaçılışı gerçekleştirildi.

Sultan Abdülaziz döneminde 1870'lerde şu tarihi binasıyla da İstanbul'un en güzel mimari eserlerinden biri olduğunun altını çizen Başkan Erdoğan, törende yaptığı konuşmasında, "1948 yılından beri İstanbullulara hizmet veren Atlas Sineması'nı aslına uygun şekilde her şeyiyle yeniledik. Artık bu sinemada gala ve prömiyer gösterimleri dahil sinema sanatının en nadide eserleri seyircisiyle buluşabilecek. Tarihi geçmişi ve modern altyapısıyla Atlas Sineması aynı zamanda yaşayan bir müze de olacak. Ülkemiz sinemasının kazandığı tüm önemli ulusal ve uluslararası ödüller de burada sergilenecek. Kültür ve sanat alanında sahip olduğumuz köklü birimi vatandaşlarımızın yanında tüm insanlığa sunmak en baştaki görevlerimizden biri." ifadelerini kullandı.


beyoğlu atlas sineması

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "İstanbul'un kültür ve sanat hayatına katkı sağlayacak iki değerli eseri bugün sanatseverlerle buluşturuyoruz.

Tarihî Atlas Sineması ve İstanbul Sinema Müzesi'ni Cumhurbaşkanımız Sayın @RTErdogan'ın teşrifleriyle açıyoruz."
paylaşımında bulunmuştu.


beyoğlu atlas sineması 2021

Bakan Ersoy'un restorasyonu esnasında hemen her aşamasını büyük bir titizlikle takip ettiklerini belirttiği tarihi sinema ile birlikte İstanbul Sinema Müzesi de hizmet vermeye başlayacak.

beyoğlu atlas sineması açılışı

 Tarihi niteliği bulunan "Atlas Sineması"nın restore edildikten sonraki son hali TRT 1 ekranlarında Masumlar Apartmanı'nın son bölümünde ekranlara gelmişti.

 
1998 yılında başlayan hassas restorasyon süreci iki yıl boyunca sürdü. Tamamlanan restorasyo çalışmalarının peşinden kapılarını bu akşam itibarıyla açan Türkiye'nin ilk sinema müzesi, geçmişten bugüne Türk sinema tarihine ışık tutmuş olacak.

beyoğlu atlas sineması hizmete girdi

YORUMLAR

  • 0 Yorum