Reklamı Geç
Binlerce çiftçi için destek ödemeleri başlıyor

Binlerce çiftçi için destek ödemeleri başlıyor

Çifçilere destek için yapılacak ödemeler yarın itibariyle başlıyor. Binlerce çiftçiye destek için 599,8 milyon TL'lik ödeme yapılacak.

29 Kasım 2016 - 11:19 - Güncelleme: 29 Kasım 2016 - 11:31

Tarımla uğraşan binlerce çiftçinin yüzünü güldürecek destek ödemelerinde ilk ödemeler başlıyor.

Hükümet tarafından çiftçileri kapsayan destek ödemeleri kapsamında Bakanlık ödemelşere başlyor. 30 Kasım itibariyle başlkayacak destek ödemeleri dahilinde çifçiler destek ödemelerini bankalardan alabilecek.

Konuya ilişkin ayrıntıları Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik açıklarken, "2016 yılı tarımsal destekleme ödemeleri kapsamında yarından itibaren üreticilerimize toplam 599,8 milyon TL'lik ödeme yapılacak" ifadelerini kullandı.

Binlerce çiftçi için hazırlanan 2016 yılı tarımsal destekleme projesi kapsamında ödemelere başlayacak olan bakanlık çiftçinin yüzünü güldürecek. Hangi çiftçiye hangi ödemeler yapılacak.

Ekonomide büyük canlılığa neden olacak tarımsal destek ödemeleri kapsamında genç çiftçilere destek amaçlı ödemeler, tarım sigortası desteği ödemeleri, sertifikalı tohumlar için ödemeler, süt desteği ve çiftçiler için hayati önem taşıyan bir çok destek verilecek.

Bakan Çelik çiftçilerin hesaplarına aktarılmaya başlanacak olan ödemelerle alakalı olarak proje bazlı genel bilgileri aktardı. Çelik, "genç çiftçi proje desteği için 100 milyon TL, IPARD için 90 milyon TL, kırsal kalkınma desteği için 65 milyon TL, tarım sigortası desteği için 50 milyon TL, hayvan gen kaynakları desteği için 40 milyon TL, iyi tarım desteği için 27 milyon TL, süt tozu desteği için 26 milyon TL, tarımsal yayım ve danışmanlık desteği için 17 milyon TL, sertifikalı tohum kullanım ve üretim desteği için 10 milyon TL, biyolojik mücadele desteği için 5 milyon TL, lisanlı depolarda ürün depolama kiralama için 1,3 milyon TL, süt desteği için 160 milyon TL ve AR-GE desteği için 8,5 milyon TL olmak üzere toplam 599,8 milyon liralık hibe desteği, yarın 18.00'den sonra üreticilerimizin hesaplarına aktarılacak. Bu ödemelerle beraber yılın ilk 11 ayında çiftçilerimize toplam 10,87 milyar liralık destekleme ödemesi yapılacak." dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..