BIST 50 yukarı adım kuralına devam

Borsa İstanbul'da BIST 50 açığa satış işlemleri haftanın son işlem gününde yukarı adım kuralı bir kez daha uygulanmasına karar verildi.

BIST 50 yukarı adım kuralına devam
Editör: Hakan A.
26 Mart 2021 - 09:04
Borsa İstanbul BIST 50 endekslerinde bugün yukarı adım kuralı yeniden uygulanacak! Geçtiğimiz Pazartesi başlayan ve piyasaları olumsuz etkileyen piyasa dalgalanmalarına yönelik Borsa İstanbul tarafından uygulanan yukarı adım kuralı haftanın son işlem günü 26 Mart Cuma günü bir kez daha uygulanacak.

Emlak Pencerem - Ekonomi Haberleri  - 26 Mart 2021 - İstanbul


Son 5 gündür Borsa İstanbul BIST 50 işlemleri kapsamında açığa satış işlemlerinde uygulanan yukarı adım kuralı, haftanın son işlem sabahında gün boyunca bir kez daha uygulanacak. BIST 50 açığa satış işlemlerinde bugün boyunca yukarı adım kuralı uygulanarak haftanın son işlem günü tamamlanacak.

Konuyla alakalı Borsa İstanbul tarafından KAP'a yapılan yazılı açıklamada, açığa satış işlemleri çerçevesinde yukarı adım kuralının 26 2021 Cuma günü uygulanacağı kaydedildi.


Söz Konusu açıklamada, "BIST-50 Endeksinde yer alan paylara 23/03/2021, 24/03/2021 ve 25/03/2021 tarihli seanslarda getirilen açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 26/03/2021 tarihli seansta da uygulanmasına karar verilmiştir.

Buna göre; açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir.

Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir." ifadelerine yer verildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum