Bitlis Batmış Gölü Doğal Sit Alanı İlan Edildi

Bitlis ili, Adilcevaz ilçesinde bulunan Batmış Gölü doğal sit alanı ilan edildi. Karar Cumhurbaşkanı Kararı ile bugünkü resmi gazetede yayınlandı.

Bitlis Batmış Gölü Doğal Sit Alanı İlan Edildi
Editor: Hatice Kolçak
20 Temmuz 2019 - 09:29

30837 Sayı ve 1332 Karar Sayısı ile Bitlis ili, Adilcevaz ilçesinde bulunan Batmış Gölü Kesin Korunacak Hassas Alan olarak doğal sit alanı kapsamına alındı ve bugünkü resmi gazetede yayınlandı.

Batmış Gölü Bitlis'in Adilcevaz ilçesi sınırları içerisinde bulunuyor. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 109 uncu maddesi gereğince doğal sit alanı ilan edilen ve hassas korunacak alan olarak tescil edilen Batmış Gölü'nün ekli kroki ve sınır kabul edilen koordinatları belirlenerek ilan edildi.

Doğal Sit alanı ilan edilen Batmış Gölü, halk arasında Cil Gölü olarak geçmekte. Türkiye’nin en önemli doğa ve kuş alanlarından biri olarak kabul edilmektedir. Yapılan gözlemlerde, Batmış Gölü’nde kara boyunlu batağan, küçük batağan, bıyıklı sumru, sakarmeke, kızılbacak, bahri, leylek (15 adet), kızkuşu, gri balıkçıl, tepeli patka, pasbaş patka, elmabaş patka, angıt, saz delicesi, karabaş martı, Van Gölü martısı, tespit edilmiştir.

CUMHURBAŞKANI KARARI

Bitlis İli, Adilcevaz ilçesinde bulunan Batmıi Gölü potansiyel doğal sit alanı kapsamına giren ve ekli kroki ile listede sınır ve koordinatları gösterilen alanın Kesin Korunacak Hassas Alan olarak tescil ve ilan edilmesine, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 109 uncu maddesş gereğince karar verilmiştir.
 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum