Borsa İstanbul iki sıfırsız döneme başladı

Borsa İstanbul tarihinde önemli bir gün yaşanıyor. Borsa İstanbul'da BIST Pay Endeksleri dahil BIST 30 ve BIST 100 endekslerinde iki sıfır atılarak işlemler devam ediyor.

Borsa İstanbul iki sıfırsız döneme başladı
Editör: Hakan A.
27 Temmuz 2020 - 15:47
Borsa İstanbul endekslerinde iki sıfır atılarak işlemler baqşladı. Türkiye ekonomisinin mihenk taşı olan Borsa İstanbul işlemlerinde tarihi bir gün yaşanıyor. İşlemlerden iki sıfır atıldı!

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri - 27 Temmuz 2020 - İstanbul


Borsa İstanbul endeksleri bu sabah açılış itibariyle iki sıfırsız olarak işleme başlandı. Oldukça zor olarak tabir edilen eski sistem yenilerek iki sıfır atılmış haliyle seanslar başlatılmış oldu.

Borsa İstanbul’da 100 bin puan ile ifade edilen endeks değerleri bundan sonra 1000 puanlık endeks değerleri olarak ifade edilecek. Şirketlerin değeri, fiyatı, arkasındaki güç ve emek değişmemiş olacak. Yeni işlemlerle birlikte endeks değerleri 100'e bölünerek yeniden hesaplanacak. Benzer işlem ise bundan 23 yıl kadar önce yapılıyordu. Aradan geçen yıllarda işlem zorlukları yeniden bu sisteme geçiş için önemli bir ayrıntı oldu. Konuyla alakalı edinilen bilgiye göre 1986 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adıyla faaliyete başlayan borsada, ilk olarak 1997'de iki sıfır atıldığı ifade ediliyor.

Borsa İstanbul'dan iki sıfır atılmasına ilişkin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu. Bakan Albayrak paylaşımında, 'Yeni bir dönem, yeni bir hafta, yeni bir başlangıç… 23 yıl sonra Borsa İstanbul’da endekslerden iki sıfır atıyoruz, sadeleşiyoruz. Tüm yatırımcılarımıza hayırlı olsun' dedi.

 
Borsa İstanbul resmi twitter sayfasından iki sıfır atılmasına ilişkin videolu paylaşım yapıldı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum