Reklamı Geç
Cilvegözü Sınır Kapısı sıfır noktası ne durumda?

Cilvegözü Sınır Kapısı sıfır noktası ne durumda?

Türkiye-Suriye sınırında yaşanan büyük hareketlilik gündemi oluştururken, sıfır noktası sınır hattında Cilvegözü Sınır Kapısı'nda neler oluyor? Sınır hattında inşa edilen beton bloklar kaldırıldı. İşte sınırın sıfır noktasından son durum...

08 Ekim 2017 - 09:14

Türkiye sınırı 45 km uzaklığıyla İdlib şehrinde Astana anlaşması kapsamında çatışmasızlık bölgesi kurulması noktasında büyük hazırlıklar sürerken, sınır hattında son 24 saattir oldukça büyük hareketlilik yaşanmaya devam ediyor. Cilvegözü Sınır Kapısı'nda yaşanan son dakika gelişmeleri ve günün en önemli haberi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 08 Ekim 2017 - İstanbul

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Afyonkarahisar kampında açıkladığı İdlib harekatına ilişkin büyük hareketlilik son 24 saattir Türkiye ve Dünya gündemine damga vururken, sınır hattı boyunca askeri birliklerin hareketliliği ise halen devam ediyor. 

ÖSO birlikleri İdlip harekatına dün itibariyle start verirken, Türkiye özel birlikleri arkadan destek vermeye devam ediyor. İstihbarat bilgilerinin hızla işlendiği İdlib ile alakalı sınır hattına büyük bir yığılma yaşanıyor. 

Son 24 saat boyunca özellikle Dün gece saatlerinde yaklaşık 20 araçlık tank konvoyu İskenderun Tren Garı'ndan Reyhanlı İlçesi'ne geçiş yaptığı, ve sabahın ilk ışıklarıyla birlikte bugün ise sınır karakollarındaki hareketliliğin arttığı gelen son dakika haberleri arasında.

Sayıları oldukça yüksek olan ve sınır hattı boyunca yerleşik düzenleri bulunan Zırhlı araçlar ise sınırın sıfır noktasında duvar dibinde verilecek emireri beklemeye başladığı, sınır duvarlarının bir kısmının ise açıldığı görülüyor. Sınır güvenliği için TOKİ tarafından Suriye-Türkiye hattında özel duvarlar inşaa edilmişti. BU duvarların inşaası özel olarak yapılmış ve bu tip durumlarda ise portatif olarak kaldırılarak sınır hattı kolaylıkla açılabiliyor. Yerleşik zırhlı birliklerin emir geldiği anda TSK zırhılı birlikleri, tanklar ve iş makineleriyle İdlib'e doğru yola çıkmak için hazırda bekletildiği bildirildi. 

İdlib'de yaşanan çatışmaların Türkiye tarafında sabaha kadar geldiği bildirilirken, Suriye sınırı boyunca inşaa edilen güvenlik duvarından bazı beton blokları tank ve zırhlı araçların geçişi için kaldırılmasının tamamlandığı kaydedildi.