Kış gelmeden Rusya’dan yüzde 9’luk doğalgaz indirimi

Kış gelmeden Rusya'dan yüzde 9'luk doğalgaz indirimi

Rusya'nın en büyük doğalgaz üreticisi konumundaki Gazprom'dan Türkiye için flaş indirim teklifi geldi. Gazprom teklifinde yüzde 8.8 indirim sunarken, BOTAŞ, “Teklifi değerlendirelim” dedi.

07 Ekim 2017 - 14:30

Kış dönemlerinde özellikle Türkiye'de son yıllarda hemen her ilde doğalgaz tüketimi tavan yaparken, en büyük doğalgaz ithalatı yaptığımız ülkelerin başında gelen Rusya'dan flaş indirim teklifi geldiği öğrenildi. Bu kış doğalgaz'da sürpriz indirimler gelebilir! Sanayi ve ev tipi doğalgaz tüketiminde yüzde 10 oranında zam söz konusu...

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 07 Ekim 2017 - İstanbul

Türkiye'nin doğalgaz ihtiyacının önemli bir bölümünü gören Rusya ile doğalgaz indirimi konusunda önemli gelişmeler yaşandığı kaydedildi. BOTAŞ ile Gazprom arasında doğalgaz fiyatı konusunda bir süredir yoğun bir trafik yaşandığı bilgisi gündeme geldi.

Rusya ile Türkiye arasında Tahkimlik olan doğalgaz fiyatlarına ilişkin özel bir ekip masada fiyatlarla ilgili anlaşmazlığı çözmek için çalışmalarını sürdürüyor. Rusya ile Türkiye arasında ilişkilerin normalleşmesi sayesinde diğer pek çok konuda yaşanan anlaşmazsızlıklar uzlaşmayla sonuçlanmaya devam ederken, en büyük konulardan biri ise Gazprom ile doğalgaz anlaşması olarak öne  çıkan konular arasında.

Doğalgaz'da Yüzde 10 indirim

Konuyla alakalı edinilen son dakika bilgiye göre, yetkililer Türkiye’de ve Rusya’da bir araya geliyor ve tahkime taşınan doğalgaz fiyat konusundaki anlaşmazlığı masada anlaşmaya çalışarak çözmeye çalıştıkları kaydedildi.Masada konuşulanlar arasında ise indirim yapılarak Türkiye'nin tahkim davasından vazgeçmesi olarak öne çıkıyor. Bu aşamada indirimler gelmeye başlıyor. Doğalgaza, yüzde 8.8 indirim yapalım. Türkiye, tahkimdeki davasını çeksin. BOTAŞ, bu teklif üzerine birkaç yıl önce Gazprom’un, yüzde 10.25 indirim teklifi şu sıralar masada konuşulan konuların başında geldiği ifade ediliyor.

Yaşanacak bir indirim ile yüzde 10 gibi rakamların telafuz edilmeye başlamasıyla gerek sanayi kullanımında gerekse ev kullanımında doğalgazda Türkiye genelinde indirim söz konusu olabilecek. Botaş yetkilileri, konuyla alakalı  “Gazprom, yüzde 8.8 önerdi. BOTAŞ değerlendiriyor. Pazarlık böyle açıldı. Karşı bir teklif de söz konusu olabilir” diye konuştu.

Günün son dakika diğer emlak haberleri ve ekonomideki gelişmeler için alttaki bağlantılara tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..