Cumhurbaşkanı Erdoğan'da İzmir'e müjde! Halkapınar Otogar metrosu ihaleye çıkıyor

İzmir'de Bayraklı ilçesinde deprem konutları temel atma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan önemli müjdeler açıkladı. Göztepe'nin yeni stadının açılışını yapan Erdoğan TOKİ'nin kısa sürede deprem konutlarını teslim edeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'da İzmir'e müjde! Halkapınar Otogar metrosu ihaleye çıkıyor
Editör: Hakan A.
22 Şubat 2021 - 17:28
İzmir Bayraklı'da deprem konutları temel atma törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, müjdeleri peş peşe verdi.

Emlak Pencerem - Emlak Haberleri Merkezi - 22 Şubat 2021 - İstanbul


İzmir'de yaşanan ve 117 vatandaşın deprem nedeniyle enkaz altında yaşamını yitirdiği deprem sonrasında devlet şehri yenilemeye devam ediyor. İzmir'de hayata geçirilecek toplamda 5000 adet konuttan oluşacak deprem konutlarının ilki Bayraklı ilçesinde inşaat süreci resmen başladı.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eski Başbakan Binali Yıldırım, Çevre ve Şehirclik Bakanı Murat Kurum'un katılımı ile İzmir Deprem Konutları Temel Atma Töreni yapıldı. İzmir'de 1.841 deprem konutunun temeli atılırken, Göztepe Stadyumu'nun açılışı da gerçekleştirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ İzmir'de Bayraklı'da inşaatına bugün başlanan 1841 adet konutun temelleri törenle atılmış oldu.


10 AY SONRA KONUTLARIN TESLİMİ BAŞLIYOR

İzmir Deprem konutları temel atma töreninde önemli bilgileri paylaşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İzmir için yapılan yatırımları sıraladı.

"Son 8 yıldır İzmir'de riskli yapı olarak tespit edilen 20 bine yakın binadan 18 bine yakınının yıkımını gerçekleştirdik. Türkiye genelinde bugüne kadar TOKİ tarafından bir milyon adet depreme dayanıklı sosyal konutun üretimini de gerçekleştirdik.

İnşaatı geçtiğimiz aylarda başlayan ve inşallah kısa sürede teslim etmeyi hedeflediğimiz deprem konutlarımızın şehrimize ve hak sahiplerine hayırlı olmasını diliyorum. (İzmir) Depremden 10 ay sonra 2021'in Ağustos ayı itibarıyla konutların teslimine başlıyoruz. Etaplar halinde 5 bin konutu teslim edeceğiz." dedi.

406 MİLYON TL KAYNAK KULLANILDI

TOKİ İzmir deprem konutları inşaatı öncesinde önemli kaynak ayrılan İzmir için şimdiye kadar 406 Milyon TL tutarında kaynak aktarıldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugün temellerini attığımız deprem konutlarının 10 ay gibi kısa sürede hak sahiplerine teslim edeceğiz." diye konuştu.

18 BİNE YAKIN BİNANIN YIKIMINI GERÇEKLEŞTİRDİK

Son 8 yıldır İzmir’de riskli yapı olarak tespit edilen 20 bine yakın binadan 18 bine yakınının yıkımını gerçekleştirdik. Yerinde gerçekleşen deprem dönüşümü 75 bin metrekarelik alanda yürütülüyor. Yatırım değeri 800 milyon lira. Depremin ardından sadece yaraları sarmakla kalmayıp kentsel dönüşüm çalışmalarını da hızlandırdık. Çiğli ve Bergama’da TOKİ eliyle hayata geçireceğimiz millet bahçeleri aynı zamanda toplanma alanları olacak.
 
HIZLI TREN HATTININ YAPIMI DEVAM EDİYOR

İzmir Ankara yüksek hızlı tren hattının yapımı devam ediyor. Halkapınar Otagar metro hattının yakında ihalesine çıkıyoruz. Şehrimize yakışan bir hizmet projesi olduğunu düşündüğüm İzmir Körfez Geçişi projemizin etütleri bitti. İmar planı çalışmaları ise sürüyor. Adnan menderes Havalimanı’nı baştan sona yeniledik ve şu anda hizmetinizde.

HALKAPINA OTOGAR METROSU İÇİN İHALEYE ÇIKILIYOR

Törende önemli müjdeler veren Başkan Erdoğan, "İzmir Ankara yüksek hızlı tren hattının yapımı devam ediyor. Halkapınar Otogar metro hattının yakında ihalesine çıkıyoruz." dedi.

ÇEVRE ve ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR


YORUMLAR

  • 0 Yorum