Çürük binalar nasıl anlaşılır, yenilenmesi nasıl olur?

Kentsel dönüşüm ile çürük binaların tespiti Kartal'da çöken bina ile büyük önem kazandı. Vatandaş kendi binasının çürük mü, sağlam mı olup olmadığını merak ediyor. Peki bir binanın çürük olup olmadığı nasıl anlaşılır? Hatice Kolçak anlatıyor...

Çürük binalar nasıl anlaşılır, yenilenmesi nasıl olur?
Editör: Hakan A.
18 Şubat 2019 - 06:47

 Kartal'da çöken bina Şubat ayı başında Türkiye gündemine oturmuş, ülkeyi üzmüştü. Çürük bina aniden kolonların dayanamayarak patlaması sonucunda 8 katlı bina çökmüş ve çok sayıda insan enkaz yığını altında yaşamlarını kaybetmişti. Bu olay başta bakanlık olmak üzere İstanbul'da yaşayanları da harekete geçirdi.

Hatice Kolçak / Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 18 Şubat 2019 - İstanbul


Kartal’da çöken binadan sonra kentsel dönüşüm yeniden gündeme geldi. Bu acı olaydan sonra herkes binasını sorgulamaya başladı. Acaba bizimki de çöker mi, ne kadar sağlıklı bir binada oturuyoruz? Hatta çevremizde ki eski çürümeye yüz tutmuş riskli yapıları belediyelere şikayet etmeye bile başladık. EmlakPencerem.com Genel Yayın Yönetmeni Hatice Kolçak, tüm türkiyeyi üzen ve hemen peşinden başlayan süreçle ilgili konuştu. Çürük binaların tespitine ilişkin detayları paylaştı.

Aslında Kartal’da çöken bina bu şekilde yıkılan ilk bina değil diyen EmlakPencerem.com Genel Yayın Yönetmeni Hatice Kolçak, "Benzer örneklere geçmişte rastlıyoruz. Ama çabuk unutuyoruz ne yazık ki umarım bu sefer unutmadan önce önlemleri alabiliriz." dedi.

Binanız çürük mü ne yapabilirsiniz?

6306 Sayılı Afet Yasası başka bir deyişle Kentsel Dönüşüm’den yararlanarak çürük olan binaların yıkılıp yenilden yapılabilmesi için öncelikle tespit edilmesi gerekiyor.

Binanın çürük olup olmadığını anlamak için hak sahiplerinden sadece bir kişinin başvuru yapması yeterli olduğunu söyleyen Kolçak, "Aynen böyle. Tespit yaptırmak için çoğunluk aranmıyor sadece bir kişi kimliği ve tapuyla başvurması yeterli. Genel olarak çürük binanın (riskli bina) tespitinin yapılması binanın yenilenmesi ile karıştırılıyor. Çünkü yıkılan binanın yenilenmesi için 2/3 çoğunluk aranıyor ama binanız çürük mü diye sadece bir kişinin başvurusu yeterli." diye konuştu.

Konuyla alakalı Hatice Kolçak'ın YouTube Kanalı'nda yayımladığı videoyu izlemek için tıklayın.

Çürük binalar nasıl anlaşılır, yenilenmesi nasıl olur?

Binada ki hak sahiplerinden bir kişi oturduğu yerden internet aracılığı ile e-devlete girerek bu başvuruyu yapabildiğinin altını çizen Kolçak, "Yani vaktiniz yoksa bu işi internetten halledebilirsiniz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının lisans verdiği kuruluşlara yapılan başvurular sonucunda binanıza gelip inceleme yapıyorlar ve riskli yapı raporu düzenleniyor.

Risk Raporunda binanız çürük çıkarsa size verilen 60 günllük süre içinde yıkılıp yenilenmesi zorunlu hale geliyor. 60 günlük süreler ek sürelerle uzayabiliyor ama sonuç değişmez siz yıkmazsanız idare tarafından yıkılacaktır. Bu nedenle riskli yapı raporu almadan önce tüm süreci iyi öğrenmeniz gerekiyor. Bu noktada başvuru yaptıktan sonra süreç otomaktik olarak işlemeye başlıyor."
ifadelerini kullandı.

Binanızın çürük olup olmadığını öğrenmek için başvuru yapmadan önce aşağıdakileri öğrenmenizde fayda var. 

1- Binanın imarı yeniden yapılmaya müsait mi

2- Arsa payları dağılımı doğru yapılmış mı

3- Binanın yeniden inşası ne şekilde ve kime yaptırılacak

4- Kat maliklerinin birlikte hareket etmesi önemli


YORUMLAR

  • 0 Yorum