Değerli Konutlar Vergisi 2021'e ertelendi! Kimler ödeyecek?

5 Milyon ve üzeri değerli konutlar için alınacak vergide son dakika gelişmesi yaşanıyor. 2021 yılına ertelenen değerli konut vergisini kimler ödeyecek?

Değerli Konutlar Vergisi 2021'e ertelendi! Kimler ödeyecek?
Editör: Hakan A.
12 Şubat 2020 - 00:00

Değerli konutlar için planlanan vergi düzenlemesinde sona gelindi. Yapılan son düzenleme ile değerli konut vergisi ödeyecekler belirlendi. Söz konusu vergi beyannamesi ne zaman verilecek, ödemeler ne zaman başlayacak, kimler değerli konut vergisi ödeyecek? Değerli konut vergisi'nde son dakika gelişmesi ve yapılan değişikliklere dair ayrıntılar belli oldu.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 11 Şubat 2020 - İstanbul


2020 yılı ile birlikte başlatılması planlanan değerli konutlar için alınacak vergide son dakika değişiklikleri tamamlandı. BU kapsamda 5 Milyon TL'ye kadar olan konutlardan bu vergi alınmayacak.

Günün son dakika gelişmesi değerli konut vergisi için geldi. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda İmar Kanunu'nda da değişiklikler içeren Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kapsamında kanunun maddelerine 5 yeni madde eklendi.Konuyla ilgili edinilen bilgiye göre, Kabul edilen maddeler arasında, değeri 5 milyon liraya kadar olan mesken nitelikli taşınmazlar 'değerli konut vergisi'ne tabi olmayacak. Değerli konut vergisine ilişkin mükellefiyet 2021 yılının başından itibaren resmi olarak başlatılacak. Değer belirleme işleri ise Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafındna değil, Emlak Vergsi Kanununa göre yapılacak.

TOKİ Başkanlığının sahip olduğu mesken nitelikli taşınmazların, tek meskeni olanların ve birden fazla değerli konut kapsamına giren taşınmazı olanların en düşük değerli taşınmazı değerli konut vergisinden muaf olacak.

Değeri 5 milyon lira ile 7,5 milyon lira arasında olan konutlarda, 5 milyon lirayı aşan kısım için binde 3; değeri 7,5 milyon lira ile 10 milyon lira arasında olan konutlarda, 7 milyon lirayı aşan kısım için binde 6; değeri 10 milyon liradan fazla olan konutlarda 10 milyon lirası için 22 bin 500 lira, fazlası içinse binde 10 oranında vergilendirme yapılacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum