Doğalgaz tarifesi 2021 fiyatları ne kadar zamlı olacak?

Yeni yılın ilk sabahı 1 Ocak 2021 sabahında doğalgaz ücretlerine yapılan zam miktarı açıklandı.

Doğalgaz tarifesi 2021 fiyatları ne kadar zamlı olacak?
Editör: Hakan A.
01 Ocak 2021 - 10:21
Yeni yıl, yeni bir gün ama zam haberleri aynı. Senenin ilk günü elektrik ile başlayan zamlı tarifelere bir yenisi konut ve iş yerlerindeki doğalgaz kullanımına yönelik gerçekleştirildi. 2021'e zam haberleriyle başlayan Türkiye, doğalgaz fiyatlarına yapılan zamla birlikte ev ve iş yerleri olmak üzere düşük bir oranda zam faturalara yansımaya başlayacak. Doğalgaz fiyatlarına yapılan zam miktarı ile yeni yılın ilk gününde fiyat tarifesi ne kadar oldu merak ediliyor.

Emlak Pencerem - Ekonomi Haberleri  - 1 Ocak 2021 - İstanbul


2021 ile başlayan yeni zamlar arasında Doğal gaz kullanımında tarifelere yapılan yeni zam haberi de var. Elektrik kadar yüksek bir oranla doğalgaz zammı daha az yapıldı. Yeni zam haberleri art arda gelmeye devam ediyor. 1 ocak Cuma sabahına zamlı elektrik tarifesi ile uyanan Türkiye'de bir diğer ikinci zam haberi ise konut ve iş yerlerinde kullanılan doğalgaz kullanımına yönelik getirildi. Elektrik fiyatlarına yapılan zammı sindiremeyen vatandaşa bir zam haberide doğalgaz tarifelerinden geldi. Peki yeni yılın ilk zamlarından biri olan doğalgaz tarifesine yüzde kaç oranında zam yapıldı?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) konuya ilişkin kurul kararı Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan kararlarda yer alan ufak zamlardan biri doğalgaz kullanımına yönelik kalemlerde gerçekleştirildi. Karar kapsamında yapılan zam tarifesi yağmurundan doğalgaz tarifeleri nasibini almış durumda.

Buna göre, BOTAŞ'ın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uyguladığı satış fiyatı, aralıkta geçerli olan tarifeye göre yüzde 1 artışla 1000 metreküp doğalgaz için 1264 lira, ticarethane, sanayi ve elektrik üretim santralleri için ise 1414 lira olarak belirlendi.

Elektrik fiyatları 1 Ocak itibariyle ne kadar zamlandı? 

Doğalgazda fiyat tarifeleri aylık olarak hesaplanıyor. Böylece 2021 yılının ilk günününden geçerli olmak üzere elektrik zammı ve doğalgaz zammı ile vatandaş yıla zamlı tarifelerle başlamış oldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum