Dolar yeni hafta nasıl başladı?

Dolar kuru geçen hafta sonunu 5.90 seviyelerinde kapatmıştı. Moddys'in piyasalar kapandıktan sonra Türkiye'nin notunu düşürdüğünü açıklaması ile hafta sonunu 5.90 seviyelerinden götüren dolar kuru hafta başına 17 Haziran'da 5.92 ile başladı.

Dolar yeni hafta nasıl başladı?
Editor: Hatice Kolçak
17 Haziran 2019 - 09:01

Ramazan bayramında piyasaların kapalı olmasının etkisi ile dolar kuru 5.70 altını görmüş, bayramdan sonra 5.77-78 ile haftaya başlamıştı. 

Geçen haftayı 5.90-5.92 seviyelerini test eden dolar kuru hafta sonu piyasaların kapalı olmasından dolayı 5.90 seviyelerinden kapattığı haftayı 17 Haziran sabahı 5.92 ile açtı.

Geçen hafta piyasaların kapanmasından sonra cuma gecesi Moodys'ten kötü haber gelmişti. Moody's Türkiye'nin notunu düşürdüğünü açıkladıktan sonra hafta sonunu 5.90 ile kapatan dolar hafta başına 5.92 ile başladı.

Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 füze sistemleri konusunda kararlı olması ve Amerika'nın füze sistemlerini alması durumunda yaptırım kararlarını uygulamaya koyacağını söylemesi dolar kurunu yukarı gitmesine sebep oluyor.Uzmanlar S-400 konusunun dolar kurunun yukarı çıkmasına önemli bir neden olarak görüyor.

Geçen hafta toplanan Merkez Bankası, politika faizini değiştirmemişti. Faizlerin aynı kalması ile Temmuz ayında faizlerde indirim sinyalı alındığı uzmanlar tarafından açıklandı.