Elektrik aboneliği açma ve kapama işlemleri nasıl yapılıyor?

Elektrik sözleşmesi, elektrik abonelik sözleşmesi her ev alındığında ya da satıldığında, kiralandığında milyonlarca insanın yapması gereken önemli bir işlemdir. Nasıl abone olunur nasıl fesh edilir?

Elektrik aboneliği açma ve kapama işlemleri nasıl yapılıyor?
Editor: Hatice Kolçak
30 Haziran 2019 - 11:39 - Güncelleme: 07 Kasım 2019 - 16:53

Elektrik aboneliği milyonlarca insanın yeni eve geçtiklerinde ya da taşındıklarında yapmaları gereken önemli bir işlem.

Abonman sözleşmeleri için kiracı ya da yeni ev sahibi öncelikle elektrik aboneliğini üzerine alması gerekiyor. Bugüne kadar sözleşme imzalamak ve elektiriğin açılması için bağlı olunan elektrik şirketine gidilmesi gerekiyordu. Yeni başlayan uygulama ile bu işlemler artık e-devlet üzerinden yapılabiliyor.

Elektirk, doğalgaz, su gibi abonelik işlemleri, sözleşmeleri için ilgili idareye gidilmesi gerekiyor. Kapanış yaparken de aynı işlem yapılıyor. Yeni başlayan uygulama ile elektrik sözleşmesinin açılması veya iptal edilmesi için idareye gitmeye gerek kalmadı. E-devlet sistemi üzerinden idareye gitmeden açılış ve kapanış işlemleri yapılmaya başlandı.

Abone olurken belli bir miktar abonelik ücreti yatırılıyor. Sözleşme fesh edildiğinde ise bu ücret geri iade ediliyor. Sözleşmeyi iptal etmek için bağlı olunan elektrik idaresine sadece nüfus cüzdanı ve kişiye ait IBAN numarası ile gitmek yetiyor. Sözleşme iptalı sağlandıktan sonra daha önce yatırılan depozito miktarı sizden istenen banka hesap numarasına yatırılıyor.
 Zamanı olmayan için ise bir kolaylık daha var. Sistem e-devlet üzerinden işleyebiliyor. E-devlet sistemine giriş sağlandıktan sonra iptal etmek istedğiniz elektirk sözleşmesini buradan sonlandırabiliyorsunuz. Depozitonuz aynı şekilde hesabınıza yatırılıyor.

Kapanış işlemleri bu şekilde yapılırken aynı şekilde açılış işlemlerinde elektrik aboneliği ve sözleşmesi için de e-devlet sistemi üzerinden bağlı olunan elektrik idaresine gitmeden kendi adınıza elektrik aboneliği yapabiliyorsunuz.

2019 yılına gelindiğinde ise pek çok elektrik dağıtım şirketi online olarak hizmet vererek açma/kapama işlemlerini dijital ortamda yapmaya başladı. Elektrik açma kapatma işlemleri için bir diğer önemli işlem merkezi ise e-devlet kapısı oldu. E-Devlet kapısı üzerinden pek çok işlemin yanısıra elektrik açma işlemi, elektrik kapatma işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum