Elektrik abonelik ücreti 2019

Elektrik abonelik ücretleri İstanbul, Ankara ve İzmir için ne kadar ödeniyor? Merak edenler için 2019 yılı için elektrik abonelik ücreti haberimizde.

Elektrik abonelik ücreti 2019
Editor: Hakan A.
07 Kasım 2019 - 16:40

Yeni bir ev, yeni bir taşınma her durumda da elektrik aboneliği yaptırmak gerekiyor. Vatandaş ise 2019'da elektrik abonelik hizmeti almak için cebinden ne kadar ödeyecek? Merak edenler için elektrik abonelik ücreti 2019 rakamları ve diğer ayrıntıları haberimizden okuyabilirsiniz.

Emlak Pencerem / Güncel Haberler - 7 Kasım 2019 - İstanbul


Türkiye genelinde Milyonlarca vatandaş her ay veya her an taşınma telaşında, elektrik aboneliği yenileme yaptırma derdinde. Yapacak iş çok. Ev taşırken en önemli gereksinimlerden biri elektrik aboneliği. Her taşınmada eski elektrik aboneliği sonlandırılıyor, yeni elektrik aboneliği ise başlatılıyor. Tabii bu durumda borç ödeme, abonelik ücretleri gibi bedeller karşımıza çıkıyor. Hiç bir şey bedava değil... 

Zaman değişti. Artık herşey dijital olarak yapılabiliyor. Elektrik aboneliği de dijital olarak bağlı bulunduğunuz elektrik kurumunun resmi internet sitesi üzerinden online olarak yapılabiliyor. Diğer taraftan fatura ödeme, abonelik iptali ve diğer pek çok meseleyi elektrik hizmeti alacağınız şirketin internet adresi üzerinden hızlı ve güvenli biçimde yapılabilmekte. Daha da önemlisi yeni dönemde e-devlet üzerinden artık pek çok işlem büyük bir hızla yapılmaktadır.

Elektrik abonelik ücretleri İstanbul, Ankara ve İzmir e-devlet online işlemler

Merak edenler için elektrik  abonelik ücreti 2019 yılı için geçerli 149 Lira ile 763 lira arasında Kilowata göre değişiklik göstermektedir. Bir diğer önemli konu ise açma kapama ücretleri. Vatandaşın cebinde her zaman parası olmuyor. Dolayısıyla faturalarda gecikmeler yaşayabiliyor. Yeri geliyor elektriği kesilebiliyor. Bu durmda açma kpama ücreti alınabiliyor. İşte bu ücret ise 33 lira ila 171 lira olarak belirlenmiş durumda. 
 


Konutla için elektrik abonelik ücretleri 2019

Elektrik Sözleşme Gücü Elektrik Güvence Bedeli Elektrik Kesme Açma Damga Vergisi Dosya Bedeli*
5 kW 149 TL

AG: 33,8 TL

OG: 171,6 TL

Güvence bedelinin binde 9,48'i *Tedarikçiye göre değişebilir.
6 kW 178,8 TL
9 kW 763,2 TL

Bir nevi depozito görevi gören elektrik abonelik ücreti firmalar tarafından faturalara yansıtılabiliyor. 3 taksit gibi ödeme durumuna göre elektrik şirketi ilk başvuruda sizlerden elektrik abonelik ücretini faturalara yansıtarak tahsil edebiliyor. Veya paranız var ise başvuru anında elektrik abonelik ücretini ödeyebilirsiniz.
 

Elektrik kesme açma bedeli ne kadar ?

2019 elektrik açma/kapama bedeli

Gerilim seviyesi Abone grubu İşlem başına ücret
Alçak gerilim / AG Mesken, Ticarethane 33,8 TL
Orta gerilmi / OG Sanayi 171,6 TL
 


 

Elektrik güvence bedeli neden alınır?


Öncelikle belirtmeliyiz ki bu yeni bir durum değildir. Yıllardır bu durum devam etmektedir. EPDK bu duruma izin vermektedir. Tıpkı kiraladığınız ev için ödediğiniz depozito benzeri bir durumdur. Elektrik şirketlerii, genel olarak hizmet verdiği vatandaşın borç ödememe riskine karşı, abonelik esnasında bir kereye mahsuz olmak üzere güvence bedelini teminat alır. Sözleşme iptal edildiğinde ise borç kalmaması durumunda alınan bu bedel geri ödenir. Güvence bedelleri nakit, kredi kartı gibi yöntemlerle ödenebilmektedir.

EPDK tarafından belirlenen güvence bedeli ne kadar?


Türkiye genelinde EPDK kurum olarak pek çok şeye müdahale edebilir, ceza kesebilir. Şikayet anlamında da yetkili kurum olarak hizmet veren şirketlere astronomik rakamlarda veya duruma göre ceza kesebilir. Diğer taraftan pek çok ücrteti de belirler. Elektrik Güvence bedeli de EPDK tarafından belirlenir.
 

Epdk tarafından belirlen  2019 yılına ilişkin  elektrik güvence bedeli ise şöyle;

Abone Grubu Güvence birim bedeli
Mesken 29,8 TL/kW
Ticarethane ve Sanayi 84,8 TL/kW

Elektrik hizmet veren şirketler hangileri?


Türkiye genelinde pek çok elektrik tedarik hizmeti veren şirket bulunmaktadır. Büyük çoğunluk ise İstanbul, Ankara ve İzmir gibi illerde hizmet alan tüketiciden oluşur. İrili ufaklı elektrik tedarik hizmeti veren şirketler ise şöyle;

Elektrik satış hizmetlerini yakın zamanda e-Devlet Kapısı'na taşıyan şirketler.


AKEDAŞ Elektrik Perakende Satış Anonim Şirketi

Aras Elektrik Perakende Satış A.Ş

Aydem Elektrik Perakende Satış A.Ş

CK Akdeniz Elektrik Perakende Satış A.Ş.

CK Boğaziçi Elektrik Perakende Satış A.Ş.

CK Çamlıbel Elektrik Perakende Satış A.Ş.

Çoruh Elektrik Perakende Satış A.Ş.

Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş

Enerjisa Başkent Elektrik Perakende Satış A.Ş.

Enerjisa İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Perakende Satış A.Ş.

Enerjisa Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş.

Fırat Elektrik Perakende Satış A.Ş.

Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş

Kayseri Elektrik Perakende Satış Anonim Şirketi

Limak Uludağ Elektrik Perakende Satış A.Ş.

Meram Elektrik Perakende Satış Anonim Şirketi

Osmangazi Elektrik Perakende Satış A.Ş

Sakarya Elektrik Perakende Satış A.Ş.

Trakya Elektrik Perakende Satış A.Ş

Türkerler Vangölü Elektrik Perakende Satış A.Ş

Yeşilırmak Elektrik Perakende Satış

Reklam


YORUMLAR

  • 0 Yorum