Emlak Konut GYO, Emlak Planlama A.Ş'yi satın aldı

Emlak Kontu GYO, Çevre ve Şehircilik bakanlığına ait şirket Emlak Planlama İnşaat Proje Yönetimi Ve Ticaret A.Ş.'yi 141 Milyon bedelle satın aldığını duyurdu.

Emlak Konut GYO, Emlak Planlama A.Ş'yi satın aldı
Editor: Hakan A.
24 Aralık 2018 - 20:15 - Güncelleme: 24 Aralık 2018 - 20:18

Türkiye'nin en büyük proje geliştiricisi Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) hisselerinin bir kısmına sahip olduğu Emlak Planlama şirketini satın aldı. Konuyla ilgili resmi açıklama KAP üzerinden duyuruldu.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 24 Aralık 2018 - İstanbul


Emlak Kontu GYO, Emlak Planlama İnşaat Proje Yönetimi Ve Ticaret A.Ş. şirketini 141.120.000 TL
 bedel ödeyerek Çevre ve Şehircilişk Bakanlığından satın aldı.

Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada Emlak Konut GYO'nun hisselerinin tamamına sahip olduğu Emlak Planlama A.Ş ile alakalı satış işlemin detaylarına yer verildi.

Emlak Kontu tarafındna yapılan KAP açıklamasında, "Şirketimizin büyüme stratejisine uygun olarak, proje yönetimi, gayrimenkul pazarlaması ve kiralaması, müşavirlik hizmetleri, arsalar üzerinde hasılat paylaşımı modeline dayanan projeler geliştirme konularında faaliyet göstermek amacı ile 1980 yılında kurulmuş ve halen 33.150.000 adet B grubu hissesi Şirketimize ait olan Emlak Planlama İnşaat Proje Yönetimi Ve Ticaret A.Ş. (Emlak Planlama ,EPP) nin TC. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'na  (TOKİ) ait  31.850.000 adet A grubu hissesi 141.120.000 TL bedel üzerinden şirketimizce 09.11.2018 tarih ve 62/163 sayılı yönetim kurulu kararı ile satın alınmasına karar verilmiştir.

Söz konusu satın alma işlemine ait hisse bedeli, daha önce T.C. Toplu Konut İdare Başkanlığı'ndan satın alınan Antalya Muratpaşa arsasının  iadesi neticesinde  doğan Şirketimiz alacağından mahsup edilerek ödenmiştir.  

Ernst Young Kurumsal Finansman Danışmanlık Şirketi tarafından hazırlanan 08.11.2018 tarihli "Değerleme Danışmanlığı Raporu" ekte paylaşılmaktadır.

Gayrımenkul Yatırım Ortaklıklarına İlişkin Esaslar Tebliğinin İştirak başlıklı 28. Maddenin (d) bendine uygun olarak, Emlak Planlama İnşaat Proje Yönetimi ve Ticaret A.Ş.'nin gayrimenkullerinin ya da gayrimenkule dayalı haklarının değeri ilgili mevzuat hükümlerine göre hazırlanan 2017 yıl sonu finansal tablolarında yer alan aktif toplamının en az %75'ini oluşturmaktadır. Bu durumun 2018 yıl sonu finansal sonuçları için de geçerli olacağı beklenmektedir." ifadelerine yer verildi.

EMLAK PLANLAMA İNŞAAT PROJE YÖNETİMİ VE TİCARET A.Ş., 1980 yılında T.Emlak Bankası A.Ş. tarafından kurulmuş ve 2001 yılına kadar bankanın iştiraki olarak faaliyetlerini sürdürmüştür. Bu süreçte başta İstanbul'un ilk uydukent projesi olan BAHÇEŞEHİR UYDUKENT PROJESİ olmak üzere Emlak Bankası A.Ş. tarafından hayata geçirilen birçok projenin proje yönetimi, kontrollük, işletme, pazarlama, konut teslim ve satış sonrası bakım hizmetleri EMLAK PLANLAMA İNŞAAT PROJE YÖNETİMİ VE TİCARET A.Ş. tarafından yürütülmüştür.

Şirketin T.Emlak Bankası A.Ş.’ne ait % 49 hissesi 03.04.2001 tarih ve 2001/2202 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı gereği, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı(T.O.K.İ.)’na devredilmiştir. Şirket halen Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın iştiraki konumundadır.

T.Emlak Bankası A.Ş. tarafından önce Emlak Pazarlama A.Ş. ve sonra EMLAK PAZARLAMA PROJE YÖNETİMİ VE SERVİS A.Ş. olarak belirlenmiş olan şirket ünvanı, şirketin Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na devredilmesinin ardından 2004 yılında EMLAK PAZARLAMA İNŞAAT PROJE YÖNETİMİ VE TİCARET A.Ş. olarak, 2012 Yılında EMLAK PLANLAMA İNŞAAT PROJE YÖNETİMİ VE TİCARET A.Ş.  bugünkü halini almış ve faaliyet konusu işler, yapılan değişiklikler sonucu  “Proje Yönetimi, Kontrolluk-Müşavirlik, Gayrimenkül Pazarlaması, Mühendislik, Müteahhitlik, İşletmecilik, Ticari  Hizmetler” olarak yeniden belirlenmiştir.

EMLAK PLANLAMA İNŞAAT PROJE YÖNETİMİ VE TİCARET A.Ş.,Toplu Konut İdaresi Başkanlığı(T.O.K.İ.)’nın bünyesine katıldıktan sonra, kurumun kaynak geliştirme programına paralel olarak faaliyet alanlarını genişletmiştir. Bu sürece kadar sadece proje yönetimi, müşavirlik, kontrollük, satış, pazarlama ve servis hizmetlerine odaklanmış olan şirket, 2004 yılından itibaren geliştirme projelerine ağırlık vererek yatırımcı kimliği ile ardarda yeni projelere imza atmıştır. Bu çerçevede gerek satın aldığı arsalar üzerinde gerekse arsa sahipleri ile hasılat paylaşımı modellerine dayanan projeler üretmiş, projelerin başından sonuna tüm adımlarını planlı ve programlı bir şekilde hem yönetmiş hem de yatırımcı olarak finansman ihtiyacını karşılamıştır.

Emlak Pazarlama İnşaat’ın özellikle 2004 yılından itibaren edinmiş olduğu en önemli birikim, sektöre yatırım yapmaya istekli yerli ve yabancı yatırımcılardan oluşan çok geniş bir portföye sahip olmasıdır. 

Şirketin, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) iştirakidir. 

Şirketin yurtiçi ve yurtdışında 3 iştiraki bulunmaktadır.

Bunlar :

•    Bio İstanbul Proje  Geliştirme  ve Yatırım A.Ş.

•    Kazakistan Ziraat International Bank ( KZI BANK )

•    Toplu Konut Büyükşehir Belediyesi İnşaat Emlak Mimarlık ve Proje A.Ş. (TOBAŞ)
 
Sosyal medya hesalarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.

Reklam


YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • gökhan
    1 yıl önce
    EPP nin yüzde 49 u 140 milyon. tamamı 290 milyon. manşetten 140 satıldı dersen değeri 140 anlaşılır