Emlak piyasasında Kasım ayı nasıl geçti?

Geçtiğimiz ay konut fiyatlarının en çok arttığı ve azaldığı şehirlerimiz hangileri oldu? Detaylar haberimizde.

Emlak piyasasında Kasım ayı nasıl geçti?
Editör: Hakan A.
12 Aralık 2019 - 14:07 - Güncelleme: 01 Aralık 2020 - 17:29

Uzun zamandır ülkemizin en önemli gündem maddelerinden biri ekonomidir. Son dönemde dolarda yaşanan artışlar nedeniyle ülkemizin ekonomisi ne yazık ki iyi günler geçirmiyor. Bu da vatandaşın cebine kısa sürede yansımış duruma geldi. 

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi  - 12 Aralık 2019 - İstanbul


Hal böyle olunca tasarruf tedbirlerini arttıran vatandaşlar ne yazık ki daha fazla kemer sıkmaya başladılar. Bu yüzden ekonomide gelişmeler de ülkemizdeki pek çok hane tarafından yakından izlenir oldu. 

Bu durum genel bir durgunluğu beraberinde getirse de yine de uzun yıllar çalışarak bir birikim elde eden kişilerin en önemli yatırım kaynaklarından biri olan gayrimenkul satın alma eğiliminin artarak devam ettiğini söylememiz mümkündür. Gelişen teknolojik olanaklar ile birlikte günümüzde bilgi teknolojileri altın çağını yaşar hale geldi. Bu durum bilgiye erişimi hızlı internet erişimi sayesinde artık tek bir tıkla yapabildiğimiz mobil cihazlar ve eskiye nazaran oldukça gelişmiş yapıya sahip bilgisayarların yoğun bir şekilde kullanılması sonucunu verdiler. Teknoloji ile bağlantımız o kadar gelişmiş bir hal aldı ki insanların günlük yaşamlarında mobil cihazları veya internet erişimi olmadan bir gün dahi geçirmesi oldukça olağan dışı bir hal aldı.

Tabi ki bunun yansımaları ticaret sektöründe ve özellikle emlak piyasasında yoğun bir şekilde görülmeye başlandı. Buradan şu sonucun ortaya çıktığını görüyoruz. Artık insanlar yeni bir gayrimenkul satın almak veya kiralamak istediğinde bu işlemi internet üzerinden gerçekleştirmek istiyorlar. Bunu gayrimenkul ilanı yayını yapan internet sitelerinin sayılarının son zamanlardaki artışı oranında görebiliyoruz. 

İnternetin ve bilişim teknolojilerinin insanları bir araya getirerek bir piyasa oluşturmasının yanı sıra bir diğer faydası da anlık olarak veri elde etme imkânı sağlamasıdır. Zira ülkemizde emlak sektöründeki istatistikler resmi olarak her ne kadar Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlansa da yayınlanan bu istatistik sadece konut satışlarına ilişkindir. 

İşte bu noktada hem pratik bir şekilde konut araması yapabileceğiniz hem de geniş veri tabanındaki istatistikleri belli dönemlerde kullanıcıları ile paylaşmaktan çekinmeyen tr.flatfy.com sitesi yardımınıza koşuyor. 

Flatfy bir emlak arama motoru girişimi olarak 2015 yılında Ukrayna’nın Kiev kentinde kurulmuştur. Sitenin temel amacı emlak ilanları özelinde genel bir arama motoru olarak işlev görmektir. Bu noktada nasıl ki internette bir bilgi arayacağımız zaman Google üzerinden bu bilgiye günümüzde daha kolay ulaşıyorsak Flatfy’da da benzer bir mantıkla aradığımız emlak ilanına kolayca ulaşabiliyoruz. Flatfy’ın bir diğer avantajı da internette aradığınız kriterdeki emlak ilanlarının tamamını tek bir sayfa üzerinden görüntüleme kolaylığını sunmasıdır. Bu sayede aradığınız kriterde internette yayınlanan emlak ilanlarının tamamını bir arada görebilecek ve kararınızı bu yolla daha kolay verebileceksiniz. 

Ve tr.flatfy.com sitesinin haberimize konu olan özelliği ise sitede yer alan bütün emlak ilanlarına ilişkin istatistikler aylık olarak kamuoyu ile düzenli bir şekilde paylaşılmasıdır. Flatfy anlaşılacağı üzere ülkemizde emlak ilanı yayınlayan birçok platformun verilerini tek bir çatı altında toplamaktadır. Hal böyle olunca sitenin veri tabanında ilgili ilan yayınlama platformuna ilişkin tüm veriler yer almaktadır. Flatfy sitesi bu verileri kullanıcıları ile aylık olarak düzenli bir şekilde paylaşmaktadır. 

Flatfy’ın veri tabanından alınan emlak fiyatlarına ilişkin istatistiklerin sonuncusu Kasım 2019 ortalama konut fiyatları istatistikleri geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Haberimizde Flatfy’ın raporlarından aldığımız verileri baz alarak ülkemizin emlak fiyatları en çok artan ve en çok azalan 3 şehrinin emlak fiyatlarını ortaya koyarak gayrimenkul alanındaki genel duruma bir perspektif kazandırmak istiyoruz. 

Kasım ayı ortalama konut satış fiyatları en çok artan şehirler

Flatfy’ın yayınlamış olduğu Kasım 2019 ortalama satış fiyatı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre en çok artan 3 şehre ilişkin detaylara geçmeden önce Flatfy sitesinden alınan verilerin özelliklerinden bahsedelim. 

Flatfy’ın sunmuş olduğu verilerin öncelikle enflasyondan arındırılmış veriler olduğunu bilmek gerekmektedir. Ekonomi bilimi ile ilgilenen herkesin bilebileceği gibi reel fiyat endeksleri ekonomideki bir malın fiyat durumunu daha doğru bir şekilde yorumlama imkânı sunacaktır. 
Ayrıca veriler sitede yer alan ilgili bölgede geçtiğimiz ay ilk defa yayınlanan emlak ilanlarındaki fiyat artışlarına göre belirlenmiştir. Bir takım küçük yanlışlıklar olması elbette ki normaldir. Zira bu veriler ham verilerdir. Ancak yine de ülkemizin emlak piyasasındaki genel gidişata ilişkin bir bilgi vereceği de bir diğer yandan kesindir. 

Şimdi Kasım ayında ortalama satılık konut fiyatlarında en çok artış yaşanan 3 şehrimize ilişkin detaylara geçelim. 

Iğdır

Kasım ayında ülkemizde internet üzerinden verilen konut ilanlarına bakıldığında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre fiyatında en çok yükseliş görülen şehrimiz Iğdır olmuştur. Iğdır’daki fiyat 2019 için 216.900 TL olarak meydana gelirken bu fiyat geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki 171.400 TL’lik fiyattan yaklaşık olarak 40.000 TL daha yüksektir. Oransal olarak bakıldığında ise Iğdır’daki ortalama satılık daire fiyatları artış oranının %22,28 olduğu görülmektedir. 

Iğdır’da bir dairenin ortalama birim metrekare fiyatı 1.367 TL olmuştur. Bununla birlikte Iğdır’daki bir dairenin ortalama büyüklüğünün ise 150 metrekare olduğu görülmektedir. 

Nevşehir

Kasım ayında ortalama satılık daire fiyatlarında en yüksek artış görülen ikinci şehrimiz ise Nevşehir olmuştur. Nevşehir’de internette emlak ilanı verilen satılık daire fiyatlarına bakıldığında ortalama satılık daire fiyatının Kasım ayında 236.184 TL olduğunu görüyoruz. Bu fiyat geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki 192.300 TL’lik fiyattan yaklaşık 44.000 TL daha yüksektir. Nevşehir’de geçtiğimiz yılın aynı dönemi ile bu dönemdeki fiyat değişiklik oranı ise %19,03 olmuştur. 

Nevşehir’de bir dairenin ortalama birim metrekare fiyatı 1.484 TL olurken ortalama daire büyüklüğünün ise 155 metrekare olduğu görülmektedir. 

Erzincan

Kasım ayında ortalama konut satış fiyatları en çok yükselen üçüncü şehrimizin ise Erzincan olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Erzincan’da geçtiğimiz yılın aynı döneminde bir konutun ortalama satış fiyatının 165.438 TL olurken bu yıla geldiğimizde bu fiyatın yaklaşık 60.000 TL kadar artarak 226.304 TL olduğunu görüyoruz. Bu artışın oransal karşılığı ise %18,74 olmuştur. 

Erzincan’da ortalama bir dairenin metrekare başına fiyatı 1.620 TL olurken bir dairenin ortalama büyüklüğü ise 135 metrekare olmuştur. 

Kasım ayı ortalama konut satış fiyatları en çok düşen şehirler

Konut fiyatlarında en yüksek artışın görüldüğü şehirlerimizin ardından şimdi de geçtiğimiz ay ortalama satılık konut fiyatlarında en çok düşüş görülen 3 şehrimizi belirterek detaylı bir şekilde analiz edelim. 

İstanbul 

Flatfy’ın sunduğu verilere dayanılarak bakıldığında kasım ayında ülkemizdeki ortalama konut fiyatlarında en yüksek düşüş görülen şehrimizin ülkemizin en büyük şehri olan İstanbul olduğu görülmektedir. 

İstanbul’da geçtiğimiz yılın aynı döneminde 436.848 TL olan ortalama satılık daire fiyatının bu yıla gelindiğinde aradan geçen bir yılda 405.145 TL’ye düştüğü görülmektedir. Buradaki fiyat düşüş miktarı yaklaşık 31.000 TL olarak meydana gelmiştir. Bu fiyat düşüşünün oransal karşılığı ise yıllık yaklaşık %8 olmuştur. 

İstanbul’da metrekare başına ortalama satılık daire fiyatı 3.573 TL olurken İstanbul’da yer alan bir dairenin ortalama büyüklüğü ise 115 metrekare olmuştur. 

Sivas

İstanbul’un ardından geçtiğimiz yıl ile bu yıl karşılaştırıldığında ortalama satılık daire fiyatlarında en çok düşüş yaşanan ikinci şehrimizin ise Sivas olduğunu görüyoruz. Sivas’ta geçtiğimiz yıl bir dairenin ortalama satış fiyatı 200.056 TL olurken aradan geçen bir yılda bu satış fiyatının yaklaşık 6.000 TL azalarak 194.740 TL olduğu görülmüştür. Oransal olarak bakıldığında Sivas’taki ortalama konut fiyatı düşüş oranı %4,97 olmuştur. 

Sivas’ta metrekare başına ortalama satılık daire fiyatı 1.406 TL iken Sivas’ta bir dairenin ortalama büyüklüğü ise 140 metrekare olarak görülmektedir. 

Çanakkale

Ortalama satılık konut fiyatlarında en çok düşüş yaşanan üçüncü şehrimiz ise ülkemizin en batısında yer alan Çanakkale olmuştur. Çanakkale’de geçtiğimiz yılın aynı döneminde 200.056 TL olan ortalama konut satış fiyatı bu yılın aynı döneminde 194.740 TL olmuştur. Yaklaşık 6.000 TL düşüş görülen fiyattaki düşüş oranı %4,79 olmuştur. 

Çanakkale’deki metrekare başına ortalama konut fiyatı 2.298 TL iken ortalama daire büyüklüğü ise 106 metrekare olarak görülmektedir. 

Sonuç 

Emlak piyasasına ilişkin Flatfy tarafından sağlanan genel istatistiklere bakıldığında genel olarak artış görülen şehirlerin ülkemizin doğu bölgelerinde yer alan şehirler olduğu görülürken batıdaki şehirlerimizin emlak fiyatlarının ise düştüğü görülmektedir. 

Ancak yine de fiyat düzeyi olarak en yüksek fiyata tabi ki ülkemizin en büyük ve en gelişmiş şehri İstanbul’un sahip olduğunu görmekteyiz. Bununla birlikte İstanbul’daki reel fiyatlarda meydana gelen düşüşün de en yüksek düşüş olduğunu görmemiz mümkündür. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum