TOKİ 100 Bin konut başvuru şartları neler, kimler faydalanabilir? Kira öder gibi konut fırsatı...

Başta dar gelirli vatandaşlar olmak üzere, milletin her kesimi için 100 Bin yeni sosyal konut üretimi başlıyor. Peki kira öder gibi TOKİ 100 Bin konut için başvuru şartları neler, kimler faydalanabilir?

TOKİ 100 Bin konut başvuru şartları neler, kimler faydalanabilir? Kira öder gibi konut fırsatı...
Editor: Hakan A.
12 Aralık 2019 - 13:41 - Güncelleme: 16 Aralık 2019 - 23:32

Her yıl 50 bin konut üreterek başta alt gelir grubu olmak üzere toplumun pek çok kesimini ev sahibi yapan Toplu Konut İdaresi, bu sayıyı 2020 yılı itibariyle 100 Bin adete çıkaracak. Her sene 100.000 sosyal konut kampanyası başlatıldı.

Emlak Pencerem / TOKİ Haberleri  - 12 Aralık 2019 - İstanbul


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Toplu Konut idaresi Başkanlığı her yıl 100 Bin konut üretimi için protokol imzaladı. Alt gelir Grubu ile Orta gelir grubu vatandaşlar için kira öder gibi, uzun vadelerle, uygun taksitlerle ev sahibi olabilecek. 

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından 2020 yılı ilk çeyreği itibariyle başlayacak 100 Bin yeni konut için çalışmalar başladı. Türkiye'nin 81 ilini kapsayacak konutlar için düğmeye basıldı. Vatandaş, 100.000 yeni sosyal konut kampanyasından kimlerin faydalanacağını, ödeme ve başvuru şartlarını merak ediyor.

2020 itibariyle başlayacak her yıl 100 bin sosyal konut projesinin ilk adımı atılırken, Asgari ücretli ve dar gelirli vatandaş, TOKİ aracılığıyla yapılacak konutlara uzun vadeli, kiradan daha ucuz bir maliyetle sahip olabilecek. Yüzde 10 peşin ödeme ile uzun vadelerde ev sahibi olma fırsatı sunulacak olan 100 Bin konut için başvurular, TOKİ tarafından yapılacak açıklama ve satış duyuruları ile vatandaşa bildirilecek.

- Ankara'da inşaa edilecek TOKİ sosyal konutları için tıklayın.

- İstanbul'da inşaa edilecek TOKİ sosyal konutları için tıklayın.

TOKİ, hangi illerde 100 Bin sosyal konut satacak? İl il, ilçe ilçe TOKİ 100000 sosyal konut projeleri...

TOKİ 100 Bin Sosyal Konut Projelerine e-Devlet üzerinden başvuru açıldı! e-Devlet ile başvuru nasıl yapılır?


TOKİ web sitesi üzerinden “Talep ve Satış” bölümünden, tüm illerdeki konut satışları hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

100 bin yeni sosyal konut

TOKİ 100 Bin konut için başvuruyu nereye ve nasıl yapacağım?

Henüz projeler oluşmuş değil. 2020 ilk çeyreği itibariyle projeler hayata geçirilmeye başlanacak.  Projeler ortaya çıktığında ise, Başvuru mercii, projenin bulunduğu il veya ilçeye göre belediye veya valilik veya kaymakamlığa yapılabilecek. Satış duyurularında başvurulacak mercii ve adresi ilan edilmektedir. Başvuru sahibinin, ilgili merciden temin edeceği iki nüsha formu doldurup ilan edilen tarihler arasında teslim etmesi gerekmektedir. İlgili mercii, başvuru formlarını kategorisine göre numaralandırmakta, bir nüsha başvuru sırasında istenilen evraklarla teslim alınmakta, diğer nüsha da başvuru sahibine geri verilmektedir. Başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir ve başvuru sırasında kimlik tespiti için nüfus cüzdanı ibraz etme şartı aranmaktadır.
 


Başvuru sırasında doldurduğum formla birlikte hangi belgeleri vereceğim?

1. Nüfus Cüzdanı fotokopisi (Aslına bakılacaktır.), 
2. Hane halkı gelirinin en fazla net 2.600 TL olduğunu kanıtlayan gelir belgeleri, 
• Başvuru sahibi evli ise kendisi, eşinin ayrı ayrı gelirini kanıtlayan belgeler (tabi olarak çalıştıkları sosyal güvenlik kurumlarından çalıştığına dair alınan belgeler ile maaş bordroları, maaş belgeleri, vb.) 
• Başvuru sahibi veya eşi çalışmıyorsa Sosyal Güvenlik Kurumundan çalışmadığına dair belgeleri, 3. Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri ile Bunların Dul ve Yetimlerinin, kredi kullanım durumuna göre T.C. Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü’nden alacakları “Belgeyi” veya “Kimlik Belgesi”, 
4. Gazilerin, T.C. Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü’nden alacakları “Gazi Kimlik Belgesi”, 
5. Engelli vatandaşlarımızın, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden en az % 40 engelli olduğuna dair alınmış sağlık heyet raporu.

TOKİ 100 bin yeni sosyal konut projesi ile alakalı projeleri yakından incelemek için idarenin resmi web sitesi toki.gov.tr üzerinden ayrıntılara bakabilirsiniz.


Reklam


YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • ismail
  6 ay önce
  daha önce iki defa istanbulda katıldım bu sosyal konutlar için ama bana da çıkmadı. 100000 konut için umutluyum yine başvuru yapacağım. belki bu kez nasip olur
 • serkan a
  6 ay önce
  Nereden nasıl başvuracağız bu yüz bin konut için? başladı mı müracatlar
 • Hilmi
  6 ay önce
  50 bin konut için Ankara'da başvuru yapmıştım nasip olmadı o zaman inşaallah bu 100 bin konut hem bana hem de diğer isteyen herkese nasip olur.