TOKİ 100.000 sosyal konut başvuruları ne zaman başlıyor, şartları neler? 2020 TOKİ projeleri...

2020 TOKİ sosyal konut projelerine başvurular başlıyor! Toplu Konut İdaresi ayda 894 TL taksitle , yüzde 10 peşinatla, 240 ay vade ile 100.000 yeni sosyal konut için başvuru ne zaman başlıyor, nasıl müracaat edilir?

TOKİ 100.000 sosyal konut başvuruları ne zaman başlıyor, şartları neler? 2020 TOKİ projeleri...
Editör: Hakan A.
12 Aralık 2019 - 21:34 - Güncelleme: 13 Aralık 2019 - 18:09

Toplu Konut İdaresi, Türkiye genelinde 100.000 sosyal konut üretimi için çalışma başlattı. Beştepe'de tanıtımı yapılan 100 Bin sosyal konutlar için başvuru süreci başladı. TOKİ sosyal konut projeleri 81 ili kapsayacak. Her yıl 100 Bin adet yeni sosyal konutlar yapılacak. Peki TOKİ 100.000 sosyal konut müracaatı ne zaman başlıyor?

Emlak Pencerem / TOKİ Haberleri   - 12 Aralık 2019 - İstanbul


Çevre ve Şehircilik bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı öncülüğünde başlatılan 100.000 sosyal konut protokolü kapsamında TOKİ başvuruları ne zaman almaya başlayacak? İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi büyükşehirler başta olmak üzere Türkiye'nin 81 ilinde yeni sosyal konutlar TOKİ tarafından  inşaa edilecek.

Yöresel mimariye uygun olarak 4-5 katlı konut projeleri, her türlü sosyal olanakları dışında, okul, camii gibi sosyal alanları projelerde yer alacak. Başta alt gelir grubu, orta gelir grubu TOKİ 100 Bin sosyal konutlarından faydalanabilecek. Dileyen vatandaşlar başvurularını TOKİ üzerinden gerçekleştirebilecek.100.000 sosyal konutlarda yok yok!

100 bin sosyal konutları dar gelirli ailemizin kira öder gibi konut sahibi olabilecek. Bu konutlar 2 + 1 brüt 75 ve 85 metrekare ile 3 + 1 brüt 100 metrekare olarak projelendirildi. 100 bin konutluk bu özel sosyal konut projelerinin tamamında, meydanları, camileri, okullları, çarşıları, parkları, yeşil alanları, bina cepheleri ve diğer tüm özellikleriyle geleneksel mahalle kültürünü yaşatacak şekilde tasarlanacak.

TOKİ 100 Bin konut fiyatları ve ödeme şekli ayrıntıları!

Henüz yeni açıklanan TOKİ 100.000 sosyal konut projeleri ülkenin 81 ilinde hayata geçirilecek. Her il ve ilçede bölgenin rayiç değerlerine göre fiyatlandırılacak. TOKİ tarafından kopnut fiyatları, satışa çıkarılan projelerin ayrıntılarında yer alacak. İlk satışların başlaması ile birlikte TOKİ 100 Bin sosyal konut fiyat ve ödeme şekilleri açıklanacak. Satışa çıkacak konutlar kapaca 2+1 ve 3+1 tipinde daireler olarak alıcısına sunulacak. Bu türden evler için 2020 yeni yıl itibarıyla TOKİ tarafından temellerii attıktan sonra azami 1 ila 1,5 yıl çinde konutlar tamamlanarak sahiplerine teslim edilecek. Konutlar, 240 aya varan vadelerde, ayda 894 TL'den başlayan taksitlerle sadece yüzde 10 peşin ödemeyle sahip olunabilecek. 
 


TOKİ 100 Bin konut için başvurular ne zaman başlayacak?

Protokollerin imzalanması ile birlikte start verecek olan kurum TOKİ. İdare finansal altyapısı sağlanan ve her sene 100 Bin yeni sosyal konut olarak vatandaşı en uygun şart ve koşullarda ev sahibi yapacak. Kampanya 2020 ile birlikte başlıyor. Türkiye'nin 81 ilini kapsayacak projelerinin ilki hangi ilde olacak, ilk başvurular ne zaman alınmaya başlanacak sorusu ise en fazla merak edilen soruların başında geliyor. 

2020 Ocak ayı ile birlikte Toplu Konut idaresi tarafından satışa çıkarılacak konut projeleri henüz belli değil. İdare tarafından satışa çıkarılacak olan konutların hangi ilde olacağı, kaç lira fiyatla satılacağı kısa süre içerisinde TOKİ tarafından açıklanacak. Bu konut projelerine şimdiden büyük ilgi var. 12 Aralık 2019 tarihinde imzalanan protokol gereği satışa sunulacak evler için yoğun bir katılımcı olacağı ifade ediliyor. 

toki 100 bin sosyal konut başvuruları başlıyor

50 bin konut için toplam 650 bin üzerinde başvuru yapılmıştı!

Yine Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından başlatılan 50 bin sosyal konut projesi tamamlandığında idare tarafından açıklanan başvuru rakamı 650 bin üzerindeydi. Yeni satışa çıkacak 100 Bin adet sosyal konut için x2 demek mümkün. 81 ilde konutların inşaa edilecek olması, ev sahibi olmak isteyen vatandaşların sayısının çok olması büyük bir rağbet olacağının ayak sesleri olarak yorumlanıyor. TOKİ 100.000 sosyal konut başvuru şartları merak ediliyor.

Toplu Konut İdaresi tarafından satışa çıkarılacak 100 Bin kopnut için başvuru şartları neler sorusu da en çok sorulan sorulardan. Daha önce TOKİ'den ev sahibi olmak için başvuru yapanlar için bu durum oldukça kolay. İdarenin belirlediği şartlar var. Bu şartları taşıyorsanız eğer hızla ilinizde satışa çıkacak olan sosyal konutlara müracaat edebilirsiniz.


İlinizde TOKİ satışa proje çıkarmalı!

İkamet ettiğiniz il veya ilçede belli bir zaman oturuyor olmanız şart. Bunu ikametgah ile kanıtlayabiliyorsunuz. TOKİ bağlı bulunduğunuz il veya ilçede satışa sunduğu konut projesi var ise hızla başvuru yapabilirsiniz. Birinci derece Aileden herhangi biri TOKİ'den ev sahibi olmamış olması lazım. İlk defa TOKİ'den ev sahibi olacaklar için bir sıkıntı söz konusu değil.

Emekliler, şehit aileleri ve yakınları, gaziler, öğretmenler, memurlar için TOKİ tarafından aranan şartlar her zaman ki gibi satışa çıkacak projelerde önceliğe göre belirtilmektedir. Bu çerçevede bazı şartların öğrenilebilmesi için TOKİ 100 Bin sosyal konutun ilk satışları beklenmelidir. Pek çok ilde satışı olan TOKİ, hemen her gün hayata geçireceği projelerin ihalelerini gerçekleştiriyor. EmlakPencerem.com olarak bizler de her gün TOKİ projelerini takip ederek, satışa çıkan projelerin haberlerini sitemizden yayımlıyoruz.

Alt gelir grubu TOKİ 100.000 sosyal konut almak isteyenlerde aranacak bazı şartlar ise şöyle:

TOKİ'den konut satın almamış olması, başvuru sahibinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine tapuda kayıtlı bağımsız bir gayrimenkulün bulunmaması, Satışa sunulan il sınırları içinde bir yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması gerekiyor. 

Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması, hane halkı gelirinin en fazla net 3 bin 900 lira olması ve bir hane halkı adına yalnızca bir başvuru yapılabilmesi de aranan şartlar arasında yer alıyor.

Sosyal konutlarda; TOKİ'den konut satın alınmamış ve kredi kullanmamış olmaları, başvuru sahibinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine tapuda kayıtlı bağımsız bir gayrimenkulünün bulunmaması, hane halkı adına yalnızca bir başvuru yapılabilmesi ve başvuru sahiplerinin 18 yaşını doldurmuş olması gibi şartlar aranıyor.

Projeler hakkında ayrıntılı bilgiler TOKİ'nin resmi web sayfası toki.gov.tr üzerinden günlük olarak güncellenerek paylaşılıyor. Başvuru kriterlerine uygun olan kişiler bu dairelere sahip olmak için Halkbankası veya Zıraat Bankasına başvuru ücretlerini yatırarak başvurularına başlamış oluyor.


Sosyal medya hesaplarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • afyon
    11 ay önce
    yüz bin konut satışları ne zaman başlayacak, bir de afyon da var mı? teşekkürler