Reklamı Geç
Emlak vergisi 2018 rayiç değerleri için itirazlar çığ gibi

Emlak vergisi 2018 rayiç değerleri için itirazlar çığ gibi

İstanbul'da Beşiktaş ve Sarıyer gibi ilçelerde bir anda yüzde 400'leri aşan fahiş fiyatlarla belirlenen emlak vergisi rayiç değerlerine itirazlar çığ gibi büyüdü. Vatandaşı isyan ettiren rayiç değerler 2018 ile birlikte listelenecek ve vatandaşa ödetilecek...

02 Ağustos 2017 - 09:26 - Güncelleme: 28 Ağustos 2017 - 08:07

İstanbul'da bazı ilçelerde belediyelerin fahiş fiyatlarla belirledikleri 2018 yılı emlak vergisi rayiç değerleri itirazları sona erdi. Vatandaş itirazını yaptı. Şimdi sonuçları bekleniyor.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 2 Ağustos 2017 - İstanbul

13 Temmuz'da ilk defa EmlakPencerem.com tarafından gündeme taşınan "2018 emlak rayiç değerleri" haberi sonrasında vatandaş adeta isyan etti. İtiraz dilekçeleri yazdı, hakkını mahkemelerde arıyor. Belediyelere ise öfke ve eleştiriler çığ gibi.

Gündeme Emlak Pencerem tarafından taşınan ve İstanbul'da Beşiktaş, Sarıyer, Beylikdüzü gibi bazı değerli ilçelerinde belirlenen 2018 yılı emlak vergisi rayiç değerleri büyük tepkiyle karşılandı. Tamamı CHP'li belediyeler bazı bölgelerde yüzde 400'leri aşan emlak değerleriyle vatandaşın cebine göz dikmesi büyük bir tepkiyle karşılandı. Sosyal medya üzeirnden isyanlarını dile getiren vatandaşlara itiraz yolu açık olması, mahkemelere dilekçelerle bu itirazların yapılmasıyla askı süreçleri tamamlandı.  

Haberin gündeme düşmesinden sonra Muhtarlıklara koşan ve listeleri kontrol eden binlerce ev sahipleri, evernin bulunduğu yerlerdeki rayiç değerleri görünce adeta isyan etti. Beşiktaş ve Sarıyer'deki pek çok yer de fahiş fiyatlarla belirlenen 2018 emlak rayiç değerleri vatandaşı çileden çıkardı. Vatandaş ise TÜSODER'in uyarısına kulak verdi ve itirazlarını mahkemeye iletti. Pek çok yerde vatandaş itiraz dilekçeleri yazarak mahkemeye hakkını aramak için başvuruda bulundu. Mahkemlerce verilecek kararlar büyük önem arzedecek. Belediyeler bu itirazlar karşısında yeniden değerlendirmeyle yeni listeler hazırlayacak.

CHP'li belediyeler vatandaşa acımadı!

Daha çok büyükşehirlerde yaşanan fahiş emlak vergisi rayiçleri oy verenleri büyük hayal kırıklığına uğrattı. Oy verdikleri belediyelerin son yıllarda katlanarak arttırdıkları emlak vergisi rayiçlerine isyan edenler tepkilerini sosyal medya üzerinden dile getirdiler. Vatandaşlar haklarını mahkemlere itirazda bulunarak asılan listelere itirazlarını yaptı. Askı sürecinin sonaermesiyle listeler askıdan indirildi ve itiraz edilmeyen yerler Mart 2018 itibariyle tebliğ edilerek emlak vergisine yansıtılacak. Vatandaşın bu aşamada yeni değerleri gördüğünde nasıl bir tepki vereceği ve Belediyelerin yapacakları açıklamalar ise şimdiden büyük merak konusu olmuş duurmda.

TÜSODER'den "itiraz" uyarısı

Konuyla alakalı açıklamda bulunan Emlak Pencerem Genel Yayın Yönetmeni, TÜSODER Genel Başkan Yardımcısı ve Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak, Her 4 senede bir yapılan değerleme ile yeniden belirlenen emlak rayiç değerlerine Anayasa Mahkemesi 31.05.2012 tarih ve 2011/38 E. ve 2012/89 K. sayılı kararı ile “Takdir komisyonlarının bu kararlarına karşı kendilerine karar tebliğ edilen daire, kurum, teşekküller ve ilgili mahalle ve köy muhtarlıklarının dava açabilecekler” dedi.