Emlakçı komisyonuna sınır!

Emlakçı komisyonuna sınır!

Emlak danışmanlarını yakından ilgilen yasa ile alakalı önemli değişiklikler için düğmeye basıldı. Emlakçı yasası için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı taslak değişikliğini yaptı. Yetki belgesi zorunluluğu emlakçıları zora mı sokacak?

Emlakçı komisyonuna sınır!

Emlak danışmanlarını yakından ilgilen yasa ile alakalı önemli değişiklikler için düğmeye basıldı. Emlakçı yasası için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı taslak değişikliğini yaptı. Yetki belgesi zorunluluğu emlakçıları zora mı sokacak?

Emlakçı komisyonuna sınır!
Editor: Hakan A.
14 Mayıs 2018 - 06:29

Türkiye genelinde emlak ticareti ile uğraşan yüz binleri yakından ilgilendiren yasa tasarısında önemli değişiklikler yapıldı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı emlakçılık sektörünü ilgilendiren yeni yönetmelik taslağında sona geldi. Emlakçılar için önemli olan yasaya son şekli verildi.

Yüz binlerce emlakçı tarafından merakla beklenen yasa ile önemli değişiklikler yapılarak sektörde köklü değişiklikler tamamlanmış olacak. Yeni düzenleme ile birlikte bundan böyle emlak ticareti kapsamında alınacak hizmet bedeli resmi olarak kurala bağlanmış oldu. Emlak alım satımında alınacak komisyon miktarı bedelin yüzde 4'ünü geçemeyecek. Yasa öncesinde bu rakam alıcı ve satıcı için yüzde 3 olarak pay ediliyordu. Bu yasa ile birlikte emlakçı en fazla yüzde 4 komisyon isteme hakkı olacak.

Konut kiralama hizmetlerinde ise emlakçı bir kira bedeli ile KDV hariç olarak kiralama hizmeti verebilecek. Bu rakam yasa öncesinde ise senelik kira bedelinin yüzde 12'si olarak uygulanıyordu. Bu rakam yapılan pazarlıklarla düşürülebiliyordu. Yapılan düzenleme ile birlikte KDV hariç olarak birkira bedeli kiralama hizmeti verilebilecek.

Resmiyet altına alınması için emlakçılara yönelik zorunlu hale getirilen yetki belgesi ise şart koşulacak. Emlak alım satım ve kiralama hizmeti verecek olan emlakçı için yetki belgesi kriterleri bulunuyor. İlk öncelik ise oda kaydının tamamlanmış olması gerekiyor. Yetki belgesi alınabilmesi için ayrıca, odaya kaydı dışında 18 yaşını doldurmuş olması, iflas etmemiş ya da iflas etmiş bile olsa itibarını yeniden kazanmış olması, hırsızlık, dolandırıcılık ve kaçakçılık gibi suçlardan hüküm giymeiş olması şartları ile yetki belgesi alabilecek ve hizmet verebilecek.

Yeni emlakçı yasası ile alakalı değerlendirmelerde bulunan Gümrük ve ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Yeni düzenleme ile birlikte, taşınmaz ticaretinin belirli nitelikleri haiz olanlar tarafından yapılmasının sağlanması ve bu alandaki tüketici memnuniyetinin artırılması hedefleniyor. Hizmetler, yazılı şekilde yapılan yetkilendirme sözleşmesine dayanılarak verilecek. Verilen hizmete göre, 'alım satıma aracılık sözleşmesi', ya da 'kiralamaya aracılık sözleşmesi' düzenlenecek. Taşınmazın, alıcı veya kiracıya gösterilmesinde, her bir taşınmaz için ayrı ayrı taşınmaz gösterme belgesi düzenlenecek. Farklı işletmeler, hizmetin ortak verilmesi konusunda hizmet ortaklığı sözleşmesi düzenleyecek" ifadelerini kullandı.

Yetki belgesi nasıl alınacak?

Emlak komisyonculuğu işi ile uğraşan yüz binler için en önemli değişiklik olan yetki belgesi zorunluluğu. Bu belgenin herkes tarafından alınamayacağı ve çeşitli zorlukları içinde barındırdığı kaydedildi. Gelir veya kurumlar vergisi kaydı olan ve meslek odasına kayıtlı olanlar yönetmelikte öngörülen şartlara uygun hale getirerek 18 ay içinde yetki belgesi alabilecekleri gelen bilgiler arasında.

YORUMLAR

  • 0 Yorum