Reklamı Geç
Enerji Kimlik Belgesi (EKB) başvurusu nereye, nasıl yapılır?

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) başvurusu nereye, nasıl yapılır?

Milyonlarca ev sahibini ilgilendiren Enerji Kimlik Belgesi (EKB) konusu 2 Mayıs öncesinde vatandaş üzerinde büyük tedirginliğe neden olurken, merak edilen pek çok soru bulunuyor. Enerji Kimlik Belgesi (EKB) başvurusu nereye yapılır, EKB nereden nasıl alınır? İşte cevaplarıyla Binalara Enerji Kimlik Belgesi (EKB) zorunluluğu bilgileri.

26 Nisan 2017 - 14:10

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) uygulaması kapsamında süre uzatımı gündeme gelirken, vatandaşın kafası iyiden iyiye karışmış durumda. Peki EKB almanın şartları neler, nereden nasıl EKB alınır, hangi binalar için geçerlidir gibi önemli soruların cevaplarını burada bulabileceksiniz.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 26 Nisan 2017 - İstanbul

Milyonlarca binayı  ve bu binalarda oturan ev sahiplerini yakından ilgilendiren EKB konusu yeniden gündemde. Sürenin yaklaşması şimdiden bir bilgi karmaşası ve tedirginlik oluştururken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, mağduriyet oluşmaması için süre uzatma seçeneğini gündeme gelebilir dedi.

2011 yılından sonra inşa edilen binalar için zorunlu hale getirilen 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ile Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği kapsamında Enerji Kimlik Belgesi (EKB) uygulamasıyla binalara zorunluluk getirldi.

Enerji Verimliliği Kanunu ve Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine Enerji Kimlik Belgesi almak zorunlu hale gelmiştir. 2011'den sonra yeni yapılan binalarda EKB zorunlu olarak istenmektedir. 2011 yılından önce yapılan binalar için ise kat maliklerinin bu belgeyi almak için lisanslı kuruluşlara müracat etmesi gerekiyor. Binalara, Enerji Kimlik Belgesi alımı hakkında kanun 2 Mayıs 2007 yılında çıkarılmış belgesi olmayanlara 10 yıl süre tanımmıştı. Bu süre bu günlerde dolmak üzere ancak sürenin uzatılması gündemde.
 
Enerji Kimlik Belgesi nereden, nasıl alınır?

Binada EKB olmayanlar öncelikle bu konuda lisans almış kuruluşlara müracat edecekler. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafıdnan yetki almış 38 lisanslı kuruluş bulunuyor. Konusunda uzman mühendislerin bulunduğu bir kadrodan oluşan bu kuruluşlara internette arama yaparak ulaşmak mümkün.  
 
Enerji Kimlik Belgesi almak için öncelikle binanın yapı ruhsatı ve onaylı mimari projenin olması gerekiyor.Bunları sağladıktan sonra binanın mantolaması, çatı kaplaması, pencerelere kullanılan malzemelere, ısınma şekline bakılıyor. Uygunluğu tespit edildikten sonra binaya EKB veriliyor.

Hangi Aşamada EKB Gereklidir? 

“Enerji Kimlik Belgesi” uygulaması için Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğinin Geçici 4. maddesinin birinci fıkrası gereğince 1 Ocak 2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı alan binalar yeni bina, bu tarihten önce yapı ruhsatı alan binalar mevcut bina olarak değerlendirilmektedir. Bu tanıma istinaden 1 Ocak 2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı almış binaların, yapı kullanma izin belgesi (iskan ruhsatı) alınması aşamasında Enerji Kimlik Belgesini ilgili idareye sunması gerekmektedir. Aksi takdirde, yapı kullanma izin belgesi kanunen verilmemektedir.

 

 Hangi Binalar EKB Alma Zorunluluğu Dışında Kalacak?

Aşağıda belirtilen yapılara Enerji Kimlik Belgesi (EKB) alma zorunluluğu dışında kalır:
Sanayi alanlarında üretim faaliyetleri yürütülen binalar
Planlanan kullanım süresi iki yıldan az olan binalar
Toplam kullanım alanı 50 m2’nin altında olan binalar
Seralar
Atölyeler
Münferit olarak inşa edilen ve ısıtılmasına ve soğutulmasına gerek duyulmayan depo, cephanelik, ardiye, ahır, ağıl gibi binalar
Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli Savunma Bakanlığı ve bağlı kuruluşları, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı binaları
Mücavir alan dışında kalan ve toplam inşaat alanı 1.000 m2’den az olan binalar

Yeni Bina ve Mevcut Bina Tanımı

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) uygulaması için Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğinin Geçici 4. maddesinin birinci fıkrası gereğince 1 Ocak 2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı alan binalar yeni bina, bu tarihten önce yapı ruhsatı alan binalar mevcut bina olarak değerlendirilmektedir. Dolayısıyla, 1 Ocak 2011 tarihi EKB işlemleri için milat kabul özelliği taşımaktadır.

Yeni Binalar İçin EKB Alma Zorunluluğu

1 Ocak 2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı almış binaların (yeni binaların), yapı kullanma izin belgesi (iskan ruhsatı) alınması aşamasında Enerji Kimlik Belgesini ilgili idareye (belediye) sunması gerekmektedir. Aksi takdirde, yapı kullanma izin belgesi kanunen verilmemektedir.

Mevcut Binalar İçin EKB Alma Zorunluluğu

Mevcut binalar ve 1 Ocak 2011 tarihinden önce yapı ruhsatı almış ve inşaatı devam edip henüz yapı kullanım izni almamış binalar için Enerji Verimliliği Kanununun yayımı tarihinden itibaren on yıl içinde Enerji Kimlik Belgesi düzenlenir. Kısaca, mevcut binalar kanunen 2 Mayıs 2017 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesi almak zorunluluğu bulunmaktadır.

Binama mantolama yaptırmak zorunda mıyım?

Mantolama olarak tabir edilen uygulama yönetmeliklerde adı geçen bir uygulama olmadığı gibi kamuoyunda sanki enerji performansının bizatihi kendisiymiş gibi bir algılama vardır. Bu yanlış algıya sebep bu işi yapan kesimlerin toplumda oluşturmaya çalıştığı kanı ve bilgi eksikliğidir.

Binasında enerji performansını iyileştirme yönünde bir faaliyette bulunmak isteyenlerin tercihen yetkilendirilmesi Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’nce yapılan Enerji Verimliliği Danışmanlık (EVD) şirketlerinden birisiyle irtibata geçmesi tavsiye edilir. Enerji performansı ile ilgili faaliyetlerin, konusunda uzman ve lisans sahibi kişiler marifetiyle yaptırılmaması durumunda hedeflenen ve tatmin edebilecek sonuçlara ulaşılamayabileceği ihtimali göz ardı edilmemelidir.

Her bina için alınan Enerji Kimlik Belgesi (EKB) düzenleme tarihinden itibaren 10 yıl boyunca geçerli olacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..