EPDK, elektrikte yeni döneme start verdi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK) son tebliği ile yüz binlerce işletmeyi ve sanayii tesislerini ilgilendiren önemli değişiklikler yaptı.

EPDK, elektrikte yeni döneme start verdi
Editor: Hakan A.
22 Ekim 2018 - 08:05

Türkiye genelinde faaliyette olan milyonlarca işletmeyi ve ticarethaneleri etkileyecek önemli bir değişliğe ilişkjin son tebliği yyaımladı. Sanayi tesisleri başta olmak üzere, işletmelker ve ticarethaneleri yakından ilgilendiren elektrik düzenlemesinde ayrıntılar belli oldu.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri - 22 Ekim 2018 - İstanbul


Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK) Türkiye'de milyonları ilgilendiren elektrik düzenlemesine ilişkin ayrıntıları paylaştı. Resmi Gazete'de yer alan tebliğ ile birlikte yeni dönemde elektrikte son kaynak tedarik tarifesi limitinde değişikliğe gitti. EPDK tarafından Resmi Gazete'de yayıumlanan ilana göre, elektrikte son kaynak tedarik tarifesi limiti, 2019 için mesken tüketicileri hariç diğer tüketici grupları için yıllık 10 milyon kilovatsaat olarak yeniden belirlendi.

Yapılan son düzenleme ile birlikte yeni dönemde, 1 Nisan itibariyle yürürlüğe giren "Son Kaynak Tedarik Tarifesinin Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ"in ilgili maddesi kapsamında son kaynak tedarik tarifesi limiti, 2019'da mesken tüketicileri hariç diğer tüketici grupları için yıllık 10 milyon kilovatsaat olarak belirlenmiş oldu.

EPDK, aynı tebliğ kapsamında belirlenen enerji tedarik maliyeti dışındaki diğer tüm maliyetler ile makul kar dikkate alınarak belirlenen katsayıyı (KBK) 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 1,0938 olarak revize ettiğini ilgili tebliğ ile duyurmuş oldu.