Ev sahibi olmak isteyenler Dikkat! Konut kredi faizleri gerilemeye başladı

Yüksek konut kredisi faiz oranları Kasım ayı ortalarına gelindiğinde ilk kez gevşeme gösterdi. Bankalar konut kredisi faizlerini indirmeye başladı. Yüzde 2'nin altına inmeye başlayan konut kredilerinde düşüşün devam edeceği beklentisi piyasalarda hakim.

Ev sahibi olmak isteyenler Dikkat! Konut kredi faizleri gerilemeye başladı
Editor: Hakan A.
19 Kasım 2018 - 07:52 - Güncelleme: 19 Kasım 2018 - 08:13

Son zamanların en yüksek seviyelerine ulaşan Banka Konut Kredisi aizlerinde gevşeme dönemine girildi. Ev sahibi olmak için alımlarını öteleyenler için fırsatlar sürüyor. Kredi faizleri gevşemeye başladı. İşte konut kredisi faizlerinde gelinen son durum...

Emlak Pencerem / Konut Kredisi Merkezi - 19 Kasım 2018 - İstanbul


Konut kredisi vermek istemeyen özel bankaların yüksek faiz oranları nedeniyle alımı öteleyen vatandaşa güzel haberler gelmeye başladı. Uzun bir süredir yüksek konut kredisi faiz oranları Kasım 2018 ortalarında gevşemeye başladı. Özel bankalar kredi faizlerini gevşetmeye başlamış durumda. Yapılan son indirimler ile konut kredisi faizleri yüzde 2'nin altına gerilemeye başladı.

İnşaat ve gayrimenkul sektöründe ev sahibi olmak isteyenlerin taleplerini ötelemelerine neden olan yüksek faizli konut kredilerinde gerileme trendine girildi. Bankalar yıl sonuna gelinirken, konut kredisinde faizleri düşürmeye başladı. Özellikle son dönemde bankaların konut kredisi kullandırmamak için yüksek faiz oranlarında durduğu ve talebe karşılık vermediği biliniyordu. Ekonomide yaşanan olumlu gelişmeler sonrasında bankaların duruşlarında değişiklikler başladı. Bazı özel bankalar kredi faizlerinde indirimlere gitti. Konut kredisi faiz oranlarında ise yüzde 2'nin altına inildi. İşte bazı bankaların konut kredisi faizlerinde gelinen son durum.

Başta İNG Bank olmak üzere, devlet bankası Ziraat Bankası, Kuveyt Türk gibi bankalarda konut kredisi faiz oranları 1.89 seviyelerinde. Ay sonuna kadar bazı bankaların kredi faizlerinde indirime gitmesi bekleniyor. Geri ödemelerde büyük kazançlar sağlanacak olan konut kredisi faizlerinin düşmesi talepleri canlandırması bekleniyor. Diğer taraftan konut almak isteyenler için bazı firmaların kampanyalarıda devam ediyor. Devlet tarafından sağlanan KDV ve tapu harcı indirimleri de yıl sonuna kadar devam edecek.

İpotekli konut satışlarında büyük düşüşler yaşandı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan en son rakamlara göre ise eylül ayında yapılan konut satış rakamı 127 bin 327 adet olmuş, kredili satışlarda (ipotekli konut satışları) ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 72 azalarak 11 bin 330’a gerileme yaşanmıştı.  Eylülde yüzde 72 azalan ipotekli satışlar ağustosta ise yüzde 67 daralma yaşanmıştı. Konut kredisi faiz oranlarında yaşanan düşüşlerle birlikte konut satışlarında olumlu bir artış bekleniyor.