Fikirtepe haberleri hakkında Bakan Özhaseki ne...

Fikirtepe haberleri hakkında Bakan Özhaseki ne dedi?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Fikirtepe haberlerine ilişkin önemli değerlendirmeler yaptı. Bakan Özhaseki, `Manzara hoşumuza gidiyor mu gitmiyor ama bir sıkıntı var. Çamur deryası haline gelmiş; kurutmaya, temizlemeye uğraşıyoruz` dedi.

Fikirtepe haberleri hakkında Bakan Özhaseki ne dedi?
Editor: Hakan A.
13 Şubat 2018 - 18:11 - Güncelleme: 13 Şubat 2018 - 18:32

Kentsel dönüşüm projeleri ile gündemden düşmeyen İstanbul'un Kadıköy ilçesine bağlı Fikirtepe semti gündeme düşen haberler bu kez Bakan Özhaseki'nin gündeminde. Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki Fikirtepe ve güncel sorunlara ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 13 Şubat 2018 - İstanbul

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Ankara’da Kentsel Tasarım Semineri Programında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Fikirtepe konusunda çarpıcı ifadelerle sorunlara değinen Bakan Özhaseki, Fikirtepe bölgesinde süren kentsel dönüşüm çalışmalarına yönelik, “Fikirtepe diye bir örnek var. Bizim bu konuyla ilgili ne kadar düşünen arkadaşımız varsa, akademisyenimiz varsa gitseler inceleseler ciltler dolusu kitap çıkarırlar. Bakanlık olarak gittik şimdi müteahhitliğe başlıyoruz. Çözüm ortağı olarak girip vatandaşın mağduriyetini engellemeye çalışıyoruz” dedi.  

Bakan Özhaseki, kentsel dönüşüm çalışmalarının önümüzdeki dönemlerde hız kazanmasın gerekliliğini vurguldı. Fikirtepe’de oluşan mağduriyetler ile alakalı olarak Bakanlık tarafından pek çoğunun giderildiğini hatırlatan Bakan Özhaseki, “Bakanlık olarak gittik, şimdi müteahhitliğe başlıyoruz. Çözüm ortağı olarak girip vatandaşın mağduriyetini engellemeye çalışıyoruz. Manzara hoşumuza gidiyor mu gitmiyor ama bir sıkıntı var. Çamur deryası haline gelmiş; kurutmaya, temizlemeye uğraşıyoruz. Belediyeler etrafında da bir sıkıntı var. Planlar yapılırken şöyle bakıyorlar, ‘Bir emsal var, bunu iki yapayım hatta iki buçuk yapayım, birini müteahhide, biri vatandaşa, yarısı da bana.’ Bir deriden birkaç tane post çıkmaz.” diye konuştu. Söz konusu bölgede yaşanan bütün sıkıntıları masaya yatırdıklarını ve yeni birtakım prensip kararı aldıklarını da dile getiren Özhaseki, “Yerinde dönüşüm esas, kimseyi mahallesinden koparmayacaksınız, hatırasından koparmayacaksınız. Bina bazlı dönüşümden alan bazlı dönüşüme gitmek lazım. Bu karşımızdaki korkunç manzarayı, deprem gerçeğini bir fırsata dönüştürebiliriz. Son 100 yıl içerisinde bu ülkede 6 şiddetinin üzerindeki deprem sayısı 56, kaybettiğimiz can sayısı 83 bin. Neredeyse iki senede bir şiddetli deprem var bu ülkede.  Bunun zararı 100 milyar dolar civarında. O zaman bütün bu sıkıntıları fırsata dönüştürecek bir ortam önümüzde duruyor.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum