GAPAS: Yeni konut üretimi için inşaat sektörü teşvik edilmeli

Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği (GAPAS) yeni konut üretimi teşvik edilmeli.

GAPAS: Yeni konut üretimi için inşaat sektörü teşvik edilmeli
Editör: Hakan A.
25 Aralık 2020 - 17:17
Türkiye genelinde son yıllarda azalan yeni konut üretimi ile birlikte ihtiyaç duyulan evlerde geleceğe yönelik azalma yaşanacağı öngörülüyor. Bu kapsamda sıfır konut üretinin teşvik edilmesi için çalışmalar yürütülüyor.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 25 Aralık 2020 - İstanbul 


Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği Başkanı İsmail ÖZCAN, yeni (sıfır) konutların üretilmesinin ve pazara sunulmasının şart olduğunu, özel sektör gayrimenkul geliştirme firmalarının konut üretmeye teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.
 
Geçtiğimiz Haziran ayında kamu bankalarının uyguladığı cazip konut kredisi kampanyalarıyla nefes alan ve stoklarını eritme yönünde kazanımlar elde eden gayrimenkul geliştirme firmalarınca satılan yeni ( sıfır)  konutların, toplam konut satışları içindeki payı oldukça azaldı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), yayınladığı Kasım ayına ait konut satış verilerine göre, Ocak-Kasım 2020 döneminde, yeni (sıfır) konutlar, 432.842 adetlik satışla, toplam konut satışları içinde %31,1’lik bir paya sahip oldu. Geçen yılın aynı döneminde bu oran %38 olarak gerçekleşmişti.

Eylül 2019-Eylül 2020 döneminde T.C. Merkez Bankası konut endeksine  (TCMB konut fiyat endeksi) göre fiyat artışının %27,3 oluğunu anımsatan GAPAS Başkanı ÖZCAN, hem kamu bankalarının uyguladığı kampanya bitimi sonrasında yeniden yükselen kredi faizlerinin, hem de gözlenen fiyat artışlarının, tüketiciyi yeni konutlardan uzaklaştırdığını belirtti. Yeni (sıfır) konutların toplam konut satışları içindeki ağırlığının düşmesindeki esas sebebi ‘satın alacak yeni konut kalmamasıyla’ açıklayan ÖZCAN, İstanbul’da özellikle merkezi ilçelerde yeni konut üretimi sınırlı olduğundan, tüketicilerin, 2. el konutlara yöneldiğini söyledi. ÖZCAN, ortalama 100 adetlik bir konut sitesinin inşaatının, en iyi ihtimalle 2 yıllık bir sürede tamamlanabildiğini, hem 2018’de hem de 2019’da bir önceki yıla göre art arda iki yıl %53 azalma yaşanan yapı ruhsatı alımlarının 2021’de ‘konut kıtlığı’ yaratacağını”, son yıllarda görülen 2. el konuta rağbetin zorunlu olarak artacağını söyledi.

Özel sektörün yeni (sıfır)  konut inşa etmek için teşvik edilmesi gerektiğini dile getiren GAPAS Başkanı İsmail ÖZCAN, “2021 yılında konut sektöründe ciddi fiyat artışlarının olmaması için hemen bugün özel sektör konut üretmeye teşvik edilmelidir” dedi. 2013-2018 yılları arasında, altı yıl boyunca yeni (sıfır) konut ve 2. el konut paylarının %45 ve %55 bandında istikrarlı bir gelişim sergilediğini hatırlatan ÖZCAN, bu yıl toplam içindeki satış payı %30’lara gerileyen yeni (sıfır) konutların üretimi için gayrimenkul sektörünün, vergi ve harç indirimi, istihdam teşviki, kredilendirme desteği ve arsa tahsisi gibi farklı başlıklarda teşvik edilmesini önerdi.
 
Gayrimenkul sektörünün teşvik edilmesinin, ekonomiye de pozitif katkı sağlayacağını söyleyen GAPAS Başkanı ÖZCAN, birçok sektörü etkileme ve istihdam yaratma potansiyeli olan gayrimenkul ve inşaat sektörünün, teşvik edildiği takdirde, Covid-19 salgını sonrası dönemde ekonomiyi canlandırma, çarkların dönmesini hızlandırma potansiyeli olduğunu ve bu gücün değerlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
 
Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği (GAPAS) hakkında:

GAPAS, gayrimenkul pazarlama ve satış süreçlerini iyileştirmeyi, bu alanda çalışan kişilerin kişisel gelişimlerine katkıda bulunmayı, gayrimenkul sektörüne bilimsel, deneyimsel bilgi aktarımında bulunmayı, gayrimenkuller için satıcı, alıcı ve/veya kiracı durumunda olan bütün kişiler için pazarlama, satış/satın alma, kiraya verme/kiralama alanında bir danışma ve referans kuruluşu olmayı hedefleyen bir topluluktur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum