Gayrimenkul Sertifikası düzenlemesine Mega Projeler dahil olabilir

Geçtiğimiz hafta Türkiye'de ilk kez başlatılan Gayrimenkul Sertifikası düzenlemesi kapsamında yeni bir aşamaya geçileceği kaydedildi. Başbakan Yardımcısı Canikli, düzenlemenin zamanla başka projelerle genişletilebileceğinin altını çizdi.

Gayrimenkul Sertifikası düzenlemesine Mega Projeler dahil olabilir
Editör: Hakan A.
13 Mart 2017 - 14:14

Türkiye'de ilk kez Gayrimenkul Sertifikası uygulaması kapsamında talepler Park Mavera 3 projesiyle ay sonu itibariyle talep alınmaya başlanacak. Bir diğer önemli gelişme ise Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli'nin açıklamasıyla gündeme geldi.

Gayrimenkul Sertifikalarında yeni düzenleme yolda. Konuya ilişkin açıklama ise Başbakan Yardımcısı Canikli'den geldi. Türkiye'nin dev yatırımları, mega projeleri Gayrimenkul Sertifikası kapsamına gireceği ifade edildi.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, gayrimenkul sertifikası düzenlemesine köprüler gibi büyük altyapı projelerin de eklenebileceğini, düzenlemeye kira getirili projelerin de monte edilebileceğinin altını çizdi.

Canikli Reuters'a gayrimenkul sertifikası düzenlemesiyle alakalı yaptığı açıklamasında; 
"Düzenleme değer kazanacak bütün projeler için geçerli. Teorik olarak köprüler bile dahil edilebilir. Ancak ilave baz detaylandırmalar ve modellemeler yapılması gerekiyor. Mesela mülkiyetin kamuya geçmemesi gerekiyor. Belki kira getirisi üzerine kurulu bir model de (gayrimenkul sertifikası düzenlemesine) ilave edilebilir." ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) halka arz yöntemiyle toplamda 239.2 milyon lira tutarında gayrimenkul sertifikası ihraç etmek için Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) başvuruda bulundu. Bu başvuru ise Cuma akşamı yayımlanan SPK bülteninde yayımlandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum