Hollandalı firmalar Türkiye’den korkmamalı!

Hollandalı firmalar Türkiye'den korkmamalı!

Hollanda'nın neden olduğu diplomatik krizde gözlerin çevrildiği Hollanda firmaları için gönül rahatlatan açıklamalar peş peşe gelmeye devam diyor. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, 'yükselen gerilim sonrası Hollandalı firmaların Türkiye'den korkmaması' gerek dedi.

13 Mart 2017 - 12:38

Hollanda şirketlerini rahatlatan haberler art arda gelmeye devam ederken, ekonomik ve ticari ilişkilerin şirketler bazında sürdürüleceği gelen bilgiler arasında.  Son 1 haftaya damga vuran Hollanda-Türkiye arasında yaşanan diplomatik kriz, siyaset çevresinde artarak devam ediyor. Her defasında Türkiye'ye özgürlük ve demokrasi konusunda ağzına geleni söyleyen Hollanda'nın bu faşist tutumu büyük tepkilere neden oldu.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 13 Mart 2017 - İstanbul

Hollanda'nın Faşist uygulaması ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın ziyaretlerinin engellemesi, Türk vatandaşlarına ve diplomatlarına uyguladığı ırkçı tavırlar ve kötü muamele nedeniyle iki ülke arasında diplomatik krize yol açarken gözler geçmişi 400 yıl öncesine dayanan ticari ilişkilere çevrilmiş durumda.

Pek çok Hollanda merkezli şirket yaşananlardan dolayı üzgün ve bir o kadar da endişeli olduğu bildirildi. Hollandalı firmalar Türkiye ile uzun sürelerdir ticaretlerine kesintisiz devam ediyor. Bir çok ünlü markanın dev fabrikaları ve milyon dolarlık yatırımları bulunuyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan son veriler öne çıkıyor. İki ülke arasında 6.1 milyar dolar tutarında bir ekonomik hacim sözkonusu. Gerek Türkiye, gerekse Hollanda karşılıklı ticaretini sürdürüyor. Türkiye'de 2 binin üzerinde Hollanda firması faaliyet gösteriyor. Hollandalı firmalar tarafından 2002'den 2015'e kadar 21 Milyar doların üzerinde bir yatırıma sahip olan Türkiye'deki yatırımlarını korumak ve daha fazla yatırıma devam edildiği bilgileri rakamlara yansıyor.

Türkiye'de TOBB verilerine göre faaliyette bulunan Hollanda şirketleri!

 

Bakanlar ticaretin devam etmesinden yana

Türkiye Hollanda ilişkilerinin yapılan faşist uygulama yüzünden askıya alınma ihtimalinin bulunduğunu, diğer taarftan Türkiye'de faaliyette bulunan şirketler ise yatırımlarına devam edebileceklerini ifade ediyor. 

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, yükselen gerilim sonrası Hollandalı firmaların Türkiye'den korkmaması gerektiğinin altını çizdi. Ertem açıklamasında, Hollandalı firmalara yönelik boykot önermediğini de belirtti. "Avrupa Birliği faşizme giderken firmalar için en güvenli ülke Türkiye" diyen Ertem, Hollandalılara da "Futbolcusundan firmalarına hükümetlerini uyarmalı" çağrısında bulundu.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Hollanda'da yaşanan diplomatik skandalın ardından bu ülkeye ekonomik yaptırım uygulanması konusunda, "Şu anda o noktada değiliz, öyle bir şey söz konusu değil." dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..