Reklamı Geç
Hakan Kurt, "Expo Turkey by Qatar" öncesi önemli...

Hakan Kurt, "Expo Turkey by Qatar" öncesi önemli açıklamalarda bulundu

Medyacity dev firma tarafından Katar'da 150'nin üzerinde firmanın katılımı ile düzenlenecek Expo Turkey by Qatar kapılarını bugün açıyor. Medya City Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kurt, Expo Turkey by Qatar öncesi emlak basını ile Doha'da bir araya geldi.

19 Nisan 2017 - 00:10 - Güncelleme: 19 Nisan 2017 - 11:42

Katar'da bu yıl ilk defa düzenlenecek olan "Expo Turkey by Qatar" fuarı kapılarını bugün açıyor. Dev yatırım fuarına 150'den fazla Türk firması katılırken inşaat ve gayrimenkul sektörü'de körfez yatırımcısına projelerini tanıtacak. 

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi 19 Nisan 2017 - Doha, Katar

Katar'da buyıl ilk kez düzenlecek olan Fuarın düzenleyicisi Medyacity Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kurt, Expo Turkey by Qatar öncesinde emlak basını ile bir araya geldi. Önemli açıklamalarda bulunan Kurt, "Türk firmaları Katar'da sürdürülebilir yatırım için çalışmalı" dedi.

Bu fuarda gayrimenkul, mobilya, yapı malzemeleleri, taahhüt firmalarının bulunduğunu vurgulayan Kurt, "Her yıl düzenleyeceğiz bu fuarı. Türk şirketlerine düşen burada Katar'lı şirketlerin karşısına sürüdürülebilir işler koymasıdır." dedi.

Basın mensuplarıyla fuar öncesi görüşlerini paylaşan Medyacity Yönetim Kurulu Başkanı Kurt açıklamasında, "Ticaret hacmi olan bir ülkedeyiz. Katar'ın Türkiye'ye yaptığı doğrudan yatırımlar 2015-2016 yıllarını baz aldığımızda 16 milyar dolar olarak gerçekleşmiş durumda. Türk şirketlerinin bugüne kadar tamamladığı 13 milyar dolar taahhüt işleri var Katar'da. Fuar binası, müze, havalimanı gibi.. Bir de iki ülke arasında önemli işbirlikleri var. Katar'a 440 milyon dolar ihracatımız, 300 milyon dolar ithalatımız var. 700 milyon dolar dış ticaretimiz olan bir ülkedeyiz. Biz bir yıldır burda bu ticaret hacmini nasıl artırabiliriz, nasıl geliştirebiliz bunu çalışıyoruz." dedi.

Bir yıldır ekip olarak bu fuar için çalışıyoruz diyen Kurt, "Fuara 154 Türk şirketi katılıyor. Katar'lı otoritelerde fuara büyük ilgi gösteriyor. Gayrimenkul sektörü Türkiye'nin lokomotif sektörü dolayısıyla Katar'ın da lokomotif sektörü gayrimenkul. Katar bugüne kadar bireysel ve kurumsal olarak Türkiye'ye yatırım yaptı. Bu nedenle Expo Turkey by Qatar fuarına gayrimenkul sektörünün ilgisi büyük. Yeni dönemde sanayiye önem veriyoruz. Her iki ülkenin Bakanları arasında karşılıklı görüşmeler neticesinde stratejik anlaşma yapıldı. Bunun için 2014 yılında anlaşma yapıldı ve bir fon oluşturuldu. Dolayısıyla sonucu olan bir ülke Katar. Politik olarakta diplomatik olarak da.. Bir çok kez Türkiye'nin yanında olduğunu dünyaya göstermiştir Katar. Bundan dolayı da teşekkür ediyoruz." diye konuştu.

Bu fuar bugüne kadar yapılmış en büyük iş geliştirme organizasyonu olacağınmın altını çizen Hakan Kurt, "Amacımız doğrudan yatırımları geliştirmek ve artırmak, dış ticaret hacmini artırmak. Coğrafi ve diplomatik olarak Türkiye'ye çok yakın bir ülke. İki ülkenin de yapılacak işlerden başarılı çıkmasını istiyoruz. Sadece Türkiye'ye veya Katar'a değil her iki ülke ekonomisinin de bu iş birliğinden karlı çıkmasını istiyoruz.Ticareti doğru planlamamız lazım. Amacımız uzun vadeli ve sürdürülebilir bir ekonomi oluşturmak." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..