Haziran 2018'de kira artışı ne kadar yapılacak

Milyonlarca kiracıyı yakından ilgilendiren zam haberi... Konut sahipleri 2018 yılı Haziran ayında kira artışı ne kadar yapacak bugün belli oldu.

Haziran 2018'de kira artışı ne kadar yapılacak
Editör: Hakan A.
04 Haziran 2018 - 22:10
KONUT KİRA ARTIŞI ORANI HESAPLAMASI

Haziran 2018'de ne kadar yapılacak belli oldu. TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları sonrasında belli olan Yurtiçi Üretici Fiyatları Endeksi (Yİ-ÜFE) ile ev sahiplerinin yapacakları kira zammı oranı belirlendi. TÜİK Mayıs ayına ilişkin açıkladığı enflasyon rakamında on iki aylık verilerin ortalaması ile konut kira artışı hesaplamasına ulaşabilirsiniz. Haberimizde Haziran ayı başlangıç olan kira artışı oranını oğrenebilirsiniz.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 4 Haziran 2018 - İstanbul

2008'den bu yana kira artışı hesaplamasını ay ve ay kiracılara ve ev sahiplerine bilgi olarak haberlere konu eden EmlakPencerem.com da 2018 yılı Haziran ayına ilişkin kira artış oranını görebilirsiniz.

Her ay Türkiye İstatsitik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon rakamları ile Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) rakamları belli oluyor. Kira artışı yapacak ev sahiplerini yakından ilgilendiren veri ise Yİ-ÜFE olarak alınır. 

Kira artışı oranı nasıl hesaplanır?

TÜİK Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi rakamlarının baz alındığı kira artış oranı hesaplaması oldukça kolaydır. Enflasyon rakamları içerisinde oran belirtilmiştir. Kira artışı yapacak ev sahipleri Yİ_ÜFE ile 12 aylık oranın ortalamasını alırlar.

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2018 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 3,79, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 12,12, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20,16 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,80 artış olduğu TÜİK verilerine yansıdı. 

Buna göre Haziran ayında kontrat yenileyecek (kira sözleşmesi yenileyecekler) Yİ-ÜFE 12 aylık ortalama yani yüzde 15.80 oranını baz alacaklar. Böylece 2019 Haziran ayına kadar kira artışı yzde 15.80 olacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum