Reklamı Geç
İBB’den İstanbul’a yeni bir meydan daha

İBB'den İstanbul'a yeni bir meydan daha

İBB açıkladı, Fatih’in kalbi denilecek bir noktaya yeni bir meydan kazandırıyor. Eski Fatih evlendirme dairesi yıkım çalışması tamamlanırken, yeni meydan için çalışmalara başlandı.

07 Haziran 2017 - 12:59

Tarihi eskiş Fatih evlendirme dairesinin yıkım çalışmasının tamamlanmasıyla arsanın nasıl değerlendirileceği açıklandı. Konuya ilişkin resmi açıklama İBB'den geldi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 7 Haziran 2017 - İstanbul

İstanul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre, Fatih'teki eski evlendirme dairesi arazisine dev meydan yapımı için çalışmalara başlandığı kaydedildi.

Eminönü ilçesine bağlı Fatih Şehzade Mehmet Camii karşısında bulunan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Saraçhane Merkez Binası’nın hemen yanıbaşındaki eski Fatih Evlendirme Dairesi ve İBB Tıp Merkezi, meydan ve park yapılmak üzere yıkıldı. Park ve meydan çalışmaları için İBB  ekipleri hızlandı.

Fatih'te ticaret ve oteller bölgesinin tam ortasında olan yaklaşık 1000 m²'lik alan, park ve meydan olarak halkın kullanımına sunuluyor. İBB Ekipleri, birçok Yeşilçam filminde nikah sahnelerinin vazgeçilmez mekanı olan nostaljik binanın yıkım çalışmalarını sorunsuz bir şekilde tamamlandı. Fatih evlendirme dairesi 80'li yıllarda hizmete alınmış, yüzlerce çiftin evlendiği mekan olmuştu.

Yıkım çalışmasıyla Mimar Sinan’ın ‘Çıraklık Eserim’ dediği Şehzade Mehmet Camii'nin ve hemen karşısındaki Sekbanlar Camii’nin önü de açılmış oldu. Proje kapsamında Sekbanlar Camii’nin haziresindeki tarihi mezarlar da  yeniden düzenlenecek.

Fatih Evlendirme Dairesi’nde son nikah 2006 yılında kıyıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, nikah dairesini 2009 yılında açılan Ali Emiri Kültür Merkezi’ne taşıdı. Bina daha sonra Şehzadebaşı Tıp Merkezi tarafından kullanıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şehrin tarihine şahitlik eden bu çok kıymetli araziyi park ve meydan olarak düzenleyerek İstanbulluların hizmetine sunacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..