İBB, Kanal İstanbul ÇED iptali için mahkemeye başvurdu

Kanal İstanbul için açılan davalara bir yenisi daha eklendi. CHP'nin AYM'de reddedilen dava süreci sonrasında bu kez İBB harekete geçti.

İBB, Kanal İstanbul ÇED iptali için mahkemeye başvurdu
Editor: Hakan A.
14 Şubat 2020 - 00:00

Megaşehir İstanbul'a yapımı planlanan, CHP tarafından büyük tepki gösterilen, çok sayıda dava açılan Kanal İstanbul projesi hakkında bir yeni dava haberi İBB'den geldi. İBB, ÇED raporu için mahkemeye başvuruda bulundu.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 14 Şubat 2020 - İstanbul


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Çılgın Proje olarak adlandırdığı Kanal İstanbul projesi çalışmaları devam ederken, projenin durdurulmasını isteyenler ise diğer taraftan çalışmasını sürdürüyor. CHP tarafındna çok sayıda dava açılmış durumda. Bu davalar arasında sürenler var, reddedilenler var. Bir yeni dava haberi ise İBB'nin atağıyla gerçekleşti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kanal İstanbul ÇED raporunun durdurulması amacıyla mahkemeye başvurdu.

Konuyla ilgili edinilen son dakika bilgiye göre, İBB, Kanal İstanbul Projesi ÇED Olumlu Kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması talebiyle İstanbul 6. İdare Mahkemesi'ne başvurdu. İBB tarafından yapılan başvuru dilekçesinde, "ÇED raporunun yasal düzenlemelere, planlama ve şehircilik ilke ve tekniklerine, kamu yararına, Anayasa ile Çevre ve İmar Mevzuatına, Uluslararası Sözleşmelere aykırı" denildi.

Kanal İstanbul projesinin uygulanması halinde telafisi güç ve imkânsız zararlara yol açacak olması nedeniyle dava açma zaruretinin doğduğu başvuru dilekçesinde yer verildi.

CHP tarafından açılan dava AYM tarafından reddedilmişti!

 Anayasa Mahkemesi (AYM), Cumhuriyet Halk Partisi CHP Grup Başkanvekilleri ve 139 Milletvekili tarafından yapılan Kanal İstanbul başvurusuna ilişkin kararını ret olarak açıklamıştı.