İlber Ortaylı, Kanal İstanbul hakkında ne dedi?

İlber Ortaylı, Kanal İstanbul hakkında ne dedi?

Ünlü tarihçi Prof.Dr. İlber Ortaylı, son günlerde gündemde olan Kanal İstanbul projesine ilişkin İBB Başkanı İmamoğlu'nun açıklamalarını çürüten önemli değerlendirmelerde bulundu. İşte Ortaylı'dan Çılgın kanal açıklaması...

Editor: Hakan A.
01 Aralık 2019 - 13:47 - Güncelleme: 01 Aralık 2019 - 14:09

Kanal İstanbul projesi gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Bu kez ünlü tarihçi Ortaylı'dan Kanal İstanbul açıklaması geldi. Prof. Dr. Ortaylı çılgın proje Kanal İstanbul hakkında ne dedi?

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi  - 1 Aralık 2019 - İstanbul


İstanbul Boğazı'nı rahatlatacak, Karadeniz İle Marmara Denizi'ni ikinci kez buluşturacak olan Kanal İstanbul projesi ÇED raporu için geri sayım sürerken, ihale aşamasına geçilmesi de bekleniyor. Diğer taraftan İStanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu'nun açıklamaları gündemdeki yerini koruyor.

Son olarak Çılgın Proje Kanal İstanbul'a ilişkin ünlü tarihçi Ortaylı'dan çarpıcı açıklamalar geldi.

Tarihçi Prof.Dr. İlber Ortaylı, 2017'nin Haziran ayında o dönem Ekrem İmamoğlu'nun da ilçenin belediye başkanı olarak katıldığı Beylikdüzü'ndeki etkinlikte, 'Kanal İstanbul' projesinin gerekli olduğunu söyledi.
 
Prof. Dr. Ortaylı konuşmasında, "Zaten Lozan değişti ve daha çok değişecek. Montrö Lozan'ın tashihi demektir. Daha da tashihi edilecek çünkü İstanbul Boğazı'ndan bu kadar şilep geçemez. Aksi takdirde her gün deniz kazaları olur haberiniz olsun. Yani bundan sonra ciddi bir hükümetin programı o çılgın kanal denen kanalın yapılmasıdır. Onu aklı başında jeologlar Celal Şengör gibileri evet diyorlar, bu iş lazım diyorlar. Çünkü İstanbul boğazları milletler arası bir trafiğe müsait değildir. Lozan ve Montrö zamanında buradan geçen gemilerin yoğunluğu yüzde 1'in de altında. Bu hacmi kaldıramaz. İstanbul'un nüfusu 1 milyondu boğaz işlemiyordu zaten. Şimdi bizim okuldan bile motor kalkıyor sabah akşam karşıya. Servisle taşıyacak halimiz yok. Her yakada 10'ar milyon adam yaşıyor" dedi.