İlk akıllı otoyol projesi Ankara-Niğde otoyolu açıldı

Türkiye'de ilk kez bir otoyol projesi son teknolojiyle donatılarak, akıllı otoyol olarak tarihe geçti. Edirne'yi, Şanlıurfa'ya bağlayacak otoyol projesi Ankara-Niğde otoyolu üzerinde ilk sürüş törenle Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gerçekleştirildi.

İlk akıllı otoyol projesi Ankara-Niğde otoyolu açıldı
Editör: Hakan A.
05 Eylül 2020 - 08:30 - Güncelleme: 05 Eylül 2020 - 17:35
Türkiye'de bir ilk Ankara Niğde otoyolu ile resmen hayata geçirildi. İlk akıllı otoyol projesi olan Ankara Niğde otoyolu resmen açıldı. Ülke için önemli otoyol projeleri arasında yer alan ve Edirne'yi, Şanlıurfa'ya bağlayacak otoyol projesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle açılışı gerçekleştirildi, ilk sürüş yapıldı.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 5 Eylül 2020 - İstanbul


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara-Niğde arasını kısaltan, en son teknoloji ile otoyol boyunca fiberoptik kablolarla döşenen ve dev projenin açılışını gerçekleştirdi. Açılışı ile Anmkara-Niğde arası toplamda 330 kilometre uzunluğa sahip dev proje resmen trafiğe açıldı. 

Baikan Erdoğan, "Bugün, son 6 ayda gerçekleştirdiğimiz 8. ulaşım projesi olan Ankara-Niğde Otoyolu’nun birinci ve üçüncü kesimlerini hizmete aldık. Yol Medeniyettir anlayışıyla ülkemize ulaşımda çağ atlatmaya devam edeceğiz. Marmara, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini birbirine bağlayan Ankara-Niğde Otoyolu'nun açılışını gerçekleştiriyoruz. Geleceğin otoyolu olarak gördüğüm projenin hayata geçirilmesinde emeği geçenleri tebrik ediyorum. Hesaplamalara göre yılda bu otoyol sayesinde ülkemizin toplamda 1 milyar 628 milyon lira kazancı olacaktır" ifadelerini kullandı.

MERAK EDENLER İÇİN

Ankara-Niğde Otoyolu geçiş ücreti kaç TL? İşte akıllı yeni otoyol geçiş tarifesi...


ankara-niğde otoyolu

Türkiye'nin ilk akıllı otoyolu

Ankara-Niğde arasını yaklaşık 4 saat 14 dakika olan seyahat süresini 2 saat 22 dakikaya, yarı yarıya düşürecek otoyol projesi, 105 kilometrelik Ankara-Acıkuyu Kavşağı arası  olan ilk kesimi ile 57 kilometrelik Alayhan Kavşağı-Gölcük Kavşağı arasındaki üçünncü kesimi hizmete girmiş oldu. Başkent Ankara bu sayede Mersin, Adana, Gaziantep, Hatay ve Şanlıurfa'ya kadar kesintisiz bölünmüş yol ile bağlayacak otoyol ile yıllık 127 milyon 551 bin litre yakıt tasarrufu sağlanmış olacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum