İmar Denetçi Sayısı Arttırılacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bugün Bingölde'ydi. Bakan Kurum'un gündeminde imar denetçileri ve kaçak yapılar vardı.

İmar Denetçi Sayısı Arttırılacak!
Editor: Hatice Kolçak
23 Ekim 2019 - 19:24

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, il ziyaretleri kapsamında bugün Bingöl'ü ziyaret etti. Murat Kurum, imar denetçileri sayısının 2100 olacağını açıkladı.

Emlak Pencerem - 23 Ekim 2019


İmar Denetçi Sayımızı 1100'den 2100'e Çıkartıyoruz 

İmar denetçi sayılarının artacağını duyuran Bakan Murat Kurum, ''Kıyılarımızda, göllerimizde, doğal sit alanlarımızda, özel çevre koruma bölgesi sınırları içerisinde şehirlerimizde yine en son Bodrum'da kaçak yapıyla alakalı kararlılığımız, mücadelemiz devam ediyor. Bu noktada şu an 1100 tane imar denetçimiz var. Bu imar denetçilerimizin sayısını 2100'e çıkartıyoruz. Haftasonu Antalya'da imar denetçilerimize eğitim vereceğiz. İnşallah önümüzdeki hafta itibariyle imar denetçi sayımız 2100 olacak. Bu sayede 100'ü İstanbul'da olmak üzere tüm Türkiye'de denetçilerimiz hizmet verecekler.'' dedi. 

Kaçak Yapı Yapılmasına Müsade Etmeyeceğiz 

Kurum kaçak yapılar hakkında şöyle konuştu: ''Şehirlerimizde, yaylalarımızda, doğal sit alanlarımızda, tabiat alanlarımızda kaçak yapı nerede varsa bu kaçak yapıyla mücadele noktasında bu imar denetçilerimiz görev yapacaklar ve mevzuata, kanuna, imara aykırı olan yapıların tespitlerini yapacaklar. Biz de kararlılıkla bu yıkım süreçlerini gerçekleştiriyor olacağız. Kaçak yapıların yıkılması noktasında düzenlemeleri Meclisimiz hazırladı. Biz de talepleri Meclisimize ilettik. Bu tarihten sonra nerede olursa olsun kaçak yapı yapılmasına müsade etmeyeceğiz. Buna müsade eden Belediye Başkanlığımız dahi kim varsa gerekli cezai işlemi yapacağımızı da buradan bildirmek isterim.''