Reklamı Geç
İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Haziran ayı sonuçları...

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Haziran ayı sonuçları açıklandı

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi’nin, Haziran 2017 sonuçları belli oldu.

18 Temmuz 2017 - 12:08

Türkiye İMSAD tarafından açıklanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi verilerine göre, Haziranda bir önceki aya göre 0,39 puan artan ‘Bileşik Endeks’te, geçen dört aydan farklı olarak, alt endekslerden güven ve beklentilerde iyileşme sürerken, ‘Faaliyet Endeksi’nde gerileme yaşandı.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 18 Temmuz 2017 - İstanbul

İMSAD tarafından hazırlanan, inşaat sektörünü yakından ilgilendiren son veriler kapsamında, Son beş aydır artış gösteren ve geçen yılki seviyesine önemli ölçüde yaklaşan Bileşik Endeks’te, sektöre yönelik olumlu tespitler kaydedildi. Haziran'da ‘Faaliyet Endeksi’nde yaşanan bu gerilemenin de, Ramazan ve Bayram etkisi ile azalan çalışma saatlerinden kaynaklandığına dikkat çekildi. Faaliyetlerdeki gerilemeye rağmen, haziran ayındaki güven ve özellikle piyasa ve sipariş beklentilerinde yaşanan artışlar umut verici olarak yorumlandı.

Nisan ve mayıs aylarında önemli ölçüde canlanan faaliyetler, haziran ayında Ramazan ve Bayram etkisi ile birlikte yavaşladı. Çalışma günü sayısının azalması nedeniyle ‘Faaliyet Endeksi’ 0,7 puan azaldı. Bununla birlikte faaliyetlerin orta vadeli dinamikleri güçlenmeye devam etti. Sonuç olarak, Haziran ‘Faaliyet Endeksi’, geçen yılın haziran ayı seviyesinin üzerine çıktı. Yurtiçi satışlar, haziran ayında bir önceki aya göre geriledi ancak ihracat, eksik çalışma gününe rağmen artışını sürdürdü. Üretimde eksik çalışma günü nedeniyle gerileme görülürken, cirolarda da bir önceki aya göre zayıflama yaşandı. Tahsilat hızı artışı da mevsimsellik etkisi ile yeniden durağanlaştı. 

‘Güven Endeksi’ toparlanmaya devam etti

Haziran ayında ‘Güven Endeksi’, kademeli ve sınırlı yükselişini beşinci aya taşıdı. Bu beş ay içinde en sınırlı artış haziran ayında gerçekleşti. ‘Güven Endeksi’ndeki toparlanmanın, hız kaybetmekle birlikte sürdüğünün belirtildiği raporda, faaliyetlerdeki gerilemeye rağmen ‘Güven Endeksi’ndeki artışın önemli olduğuna dikkat çekildi. Haziran ayındaki faaliyetlerde sınırlı düşüşe rağmen orta vadeli dinamiklerin çalışmaya devam etmesi güven artışını da destekledi. Güven seviyesinin bir önceki aya göre 0,3 puan arttığı haziranda, güven seviyesi geçen yılın aynı ayının güven seviyesinin ise 3,6 puan altında kaldı. Türkiye ekonomisinin genel gidişatına ilişkin, uzun süre sonra başlayan güven artışı durağanlaştı. İnşaat malzemeleri sanayisine yönelik güven ise toparlanmaya devam etti. Yurtiçi pazarlarına yönelik güven haziran ayında durağanlaşırken, ihracat pazarlarına yönelik güven artışı sürdü. Güven unsurlarında süren toparlanmanın, önümüzdeki dönem için ümit verdiğinin belirtildiği raporda, iyileşmenin yavaşlamasına dikkat çekildi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..